Inlägg från: KillBill |Visa alla inlägg
  • KillBill

    Är invandringen en belastning?

    Tom Araya skrev 2025-02-01 16:18:27 följande:
    Här bör vi påpeka att "sysselsatta" inte nödvändigtvis innebär att man är självförsörjande.
    KillBill skrev 2025-02-02 10:22:12 följande:
    Måttet "självförsörjande" tar endast hänsyn till inkomster från lönearbete i Sverige. Om dina löneinkomster understiger 4 prisbasbelopp per år (cirka 19 000 kronor per månad) klassas du som ej självförsörjande, även om du klarar dig helt utan bidrag.
     
    I Sverige finns det hundratusentals svenskar som lever helt utan bidrag men som ändå inte klassas som "självförsörjande" enligt de nationalekonomiska kriterierna. Detta inkluderar exempelvis många som under småbarnsåren väljer att gå ner i arbetstid, samt människor i glesbygden som valt att arbeta mindre (t.ex. inom turismnäringen) men som har kompletterande inkomster från fiske, jakt och bärplockning.
    En annan brist med måttet "självförsörjande" är att alla svenskar som bor i Sverige men arbetar i ett grannland klassas som ej självförsörjande, oavsett hur höga inkomster de har. Detta beror på att endast inkomster som tjänats in i Sverige räknas med när man beräknar antalet självförsörjande.
     
    Detta leder till att tiotusentals människor, inklusive de som bor i Malmö och arbetar i Köpenhamn, de som bor i Värmland och arbetar på den norska sidan av gränsen, samt de som bor i Haparanda och arbetar i Tornio klassas som ej självförsörjande även om de inte lever på några bidrag..
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Tom Araya skrev 2025-02-03 00:32:46 följande:
    Hur många procent av Sveriges utomlandsarbetande befolkning deklarerar och skattar inte för sin inkomst i Sverige?
    Vad har det med saken att göra?  Måttet självförsörjande baseras på inkomster från lönearbete i Sverige. 

    Den som skrivit inlägget nedan är expert på  på den arbetsmarknadsstatistik från SCB som ligger till grund för måttet "självförsörjande" (Christian sitter bl.a. i SCB:s användarråd för arbetsmarknadsstatistiken)

    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Anonym (Alla är inte det) skrev 2025-02-03 11:46:29 följande:

    Många har påstått att invandringen är nödvändig för offentlig sektor osv, men GLÖMMER nog ofta att ÄVEN INVANDRARE ANVÄNDER DEN OFFENTLIGA SEKTORN.


    Det blir alltså även en STÖRRE VOLYM på efterfrågade tjänster där


    Du har inte förstått problemet. Sveriges åldrande befolkning innebär flera utmaningar för samhället, både när det gäller arbetskraft och ekonomisk tillväxt. Problemet är även kopplat till Sveriges låga födelsetal, vilket leder till att befolkningen minskar utan invandring.
     
    Utan invandring kommer det i framtiden att bli arbetskraftsbrist, särskilt inom vården. En relativt sett minskande arbetskraft kan leda till lägre produktivitet och ekonomisk tillväxt, vilket i sin tur skapar problem med att finansiera välfärden och att behålla svenskarnas ekonomiska standard.
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Anonym (Ledsen) skrev 2025-02-03 13:29:53 följande:

    KillBill verkar stoppa huvudet i sanden när det gäller kriminaliteten här i Sverige.

    Vad anser du om att endast Mexiko ligger före Sverige på listan över länder där flest sprängdåd sker, och de inte befinner sig i krig?

    "Sedan 70-talet har anmälningsfrekvensen ökat mångfaldigt för sexualbrott, särskilt våldtäkter, narkotikabrott, misshandel och skadegörelse.

    Vad har du för åsikter om detta?


    Det är förstås fruktansvärt att att regeringen inte kommer tillrätta med den ökade sprängvapenvåldet men vi kan inte lösa det genom att låta Sverige bli en bananrepublik på juridikens område.  Vi måste fortsatt värna om vår demokrati och den rättssäkerhet som gäller i vårt land. 

    Sedan 70 talet har anmälningsfrekvenserna ökat för sexualbrott och det är förstås mycket bra och något som bla. hänger ihop med att Sverige blivit mer jämställt och att sexualbrottslagstiftningen är mycket hårdare idag än då. 
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Tom Araya skrev 2025-02-03 14:53:39 följande:
    Det har mycket med saken att göra om det är någon eller många procent som exkluderas fast de borde finnas där eller tvärt om. Frågan är vilken statistik som kommer sanningen närmast.

    Läser man på Skatteverkets hemsida så får man intrycket att det är en regel med få undantag att man som fast boende i Sverige också skattar i Sverige, medan Lindell i princip påstår att alla utomlandsarbetande slipper att skatta för inkomsten i Sverige. Vad styrker Lindells påstående?
    Då läser du på fel del av deras hemsida.  Enligt det nordiska skatteavtalet ska du som huvudregel betala skatt i det land där du arbetar.

    www.skatteverket.se/privat/internationellt/foretagocharbeteidanmark/danmark/boidanmarkocharbetaisverige.4.3a7aab801183dd6bfd3800012764.html







    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    nattuw skrev 2025-02-03 21:42:23 följande:
    En ständigt ökande befolkningstillväxt i en ändlig värld är inte en långsiktigt hållbar strategi.

    Att öka invandringen för att invandrare skall ta han om de invandrare som redan bor i landet är inte en ekonomiskt långsiktig strategi.

    En invandring som ökar arbetslösheten kommer att överbelasta välfärdssystemen och en allt för stor del av invandrarna invandrar till arbetslöshet.
    Du har uppenbart inte förstått utmaningarna. 
    Med Sveriges låga födelsetal förväntas antalet svenskar i arbetsför ålder minska med nästan en miljon under de kommande 50 åren, samtidigt som antalet pensionärer kommer att öka kraftigt. 
    Idag är gruppen arbetsföra större än gruppen pensionärer. I framtiden kommer gruppen pensionärer att vara väsentligt större än gruppen arbetsföra. Med stigande ålder kommer pensionärerna dessutom att ha ett större vårdbehov än idag.
    Om en stor del av arbetskraften måste sysselsättas inom vård och omsorg istället för inom tillverkning och andra sektorer, kommer detta att få negativa konsekvenser för samhällsekonomin och vårt välstånd. En sådan utveckling kommer leda till minskad produktivitet och ekonomisk tillväxt, vilket i sin tur kommer påverka vår förmåga att upprätthålla en hög levnadsstandard och välfärd.
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Anonym (Ledsen) skrev 2025-02-03 23:47:35 följande:
    Du diskuterar som om invandrarna för alltid kommer att vara i arbetsför ålder, och de aldrig blir gamla. Men det har även kommit många äldre som aldrig har lärt sig språket och därmed inte kunnat skaffa sig ett jobb. Och dessa medför stora kostnader eftersom de har rätt till garantipension om de har bott här i tre år. Och innan dess har de levt på bidrag, och har ej betalat skatt.
    För att få full garantipension måste man ha bott i Sverige i 40 år mellan åldern 16 och 64 år. Om man har bott i Sverige kortare tid, minskar garantipensionen med 1/40-del för varje år.

    En invandrare som bara har bott i Sverige i 3 år kommer  bara få en garantipension på mellan 800 och 900 kr / månad (beroende på om personen är gift eller ej)
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Anonym (Ledsen) skrev 2025-02-04 00:49:57 följande:

    2022 var drygt 14% av alla invandrare 66 år eller äldre. Det innebär att c:a 280 000 får grund- eller garantiperson. Och det gäller även om de aldrig någonsin har arbetat. Jag har arbetat heltid inom sjukvården fram tills min pension. men måste ändå vara försiktig med pengarna.


    Bland invandrare över 66 år i Sverige finns det många finländare, jugoslaver och turkar som kom till Sverige under 1950- till 1970-talen för att arbeta. Dessa individer har arbetat och tjänat in sin pension under sin tid i Sverige.

    Det är inte alla dessa individer som får grund- eller garantipension. De som har haft en bra inkomst och därmed en hög tjänstepension har inte rätt till garantipension. Garantipensionen får bara den som har låg eller ingen inkomstgrundad pension.
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • KillBill
    Rataxes skrev 2025-02-04 08:08:05 följande:
    Nästan 26 000 personer uppbär det så kallade Äldreförsörjningsstödet. Det räcker med att vara fast bosatt i Sverige för att vara berättigad till detta. Du behöver inte ha jobbat en dag eller betalt en krona i skatt. 

    Om någon vill ta hit sina äldre släktingar som anhöriginvandring borde kravet vara att vederbörande får stå för släktingens försörjning. Inte skattebetalarna.
    Det genomsnittliga äldreförsörjningsstödet är rätt lågt och uppgår bara till drygt 4 000 kr per månad.  
    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
Svar på tråden Är invandringen en belastning?