För oss 35+ som försöker bli gravida
Fortfarande som det varit, dock ingen värk idag, väldigt skönt. Haha.. Men något konstigt, flytningen börjar se ut som när jag har haft mens nu, är inte det lite konstigt?
Åh herregud att följa denna tråd är som att läsa en rysare, man kan inte få nog och måste bara läsa nästa sida och nästa sida 🤣
MalinJ: jag förstår din förvirring, kroppen kan ju vara så knäpp att samma symtom kan vara både graviditet och mens, så drygt. Det som lurar mig JÄMT är att med mitt första barn fick jag mensvärk, började blöda, stoppade i en tampong och tog en Ipren och la mig. På morgonen var det knappt blod på tamponger och värken var borta. Efter några dagar tog jag ett graviditetstest som var positivt! Därför tror jag varenda månad när jag får spotting och värk att jag ändå kan vara gravid... 🙄
Jag är på cd 11 och i morse visade min monitor på en stegring av östrogen (hög) så nu börjar nuppa-lilla-puppan-veckan 😅 Jag brukar ju få östrogenstegring ännu tidigare så det är skönt att letrozolen förhoppningsvis stabiliserar min ägglossning
Ja men jag tycker hela min situation är skum 🙈 ingenting är som det brukar och tecken som visar på ev graviditet men ändå inte är.
Tiden får utvisa absolut haha
Oj vad spännande med flera kurvor som ligger högt! Kan ju inte låta bli att kika in här då och då, ifall någon råkat lägga upp positivt test!
Håller tummarna för att det är små liv på gång!
Och vi som är i startgroparna på ny cykel, kommer lägga upp våra positiva tester i januari!
Här kom mensen i förmiddags! 👍🏻 ÄNTLIGEN cd 1!
Dock blev jag lite förvånad över min temp. Den gick upp igår morse till 36,3 och idag till 36,5. Jag kör lite tvärtom!
Inositol och Epaglandin beställt och idag började jag med Rosenrot. Ska nog boosta jag med! Verkar ju funka på en del!
Detta landet fortsätter åt norr. På testet finns det kanske en tendens till en början av ett streck på kanten, men jag vet inte.
Ska se om jag kan ta ett kort på det så får ni se själva.
Men här är min graf plus overlay 😁
Här är dagens tester, gjorde även ett sista ÄL test bara för att se.
Jag tänkte jag skulle ta ett kort bara på gravtest men insåg att det hade gått flera minuter över tid, så det hade inte visat rätt då.
Oj va dålig bilden blev
SYMETRICAL: Haha ja i natt exakt runt 00 så kom det färskt blod men ingen värk och inget mer än det som kom när jag varit på toa.
Idag är det brunt igen men någon sträng som följt med. Jag trodde mensen kom igång i natt så la in det men får se om det kommer igång senare. Brukar aldrig vara brunt fören efter mensen så jag fattar ingenting, sen att det går från blod till detta bruna, nej fattar inget. Helt torr hela natten och morgonen, det bruna med sträng i kom nu på förmiddagen.
Vet inte hur jag ska fylla dagens, är det fortfarande spotting om inte mer blod kommer idag? aldrig haft dessa problem, vet inte vad det är som händer 😔😔
Glömde säga att tempen gick ner från 36.8 till 36.4 idag.
God morgon! Vill gärna se ditt test Lojsan 😃
Min temp är +0.01 sen igår, nagelbitare om den tänker dippa imorgon 😅 Slänger med jämförelsegrafer också. Önskar alla en fin tredje advent också 🕯️
Jag ska ha bim den 14 dec enligt appen, men vi får se när ÄL ägde rum.
Det är inget på testen i dag heller, men tempen ser bra ut ändå. Den vaginala är kanske på väg ner så glider den ner i morgon också så tror jag att tant röd kanske kommer ändå. Här är dagens graf?
Attans då! Men tempen ligger fortfarande högt ju! 👌🏼 Och vi vet fortfarande inte hur långt efter äl du egentligen är. Kanske bara är äl +10. Tiden får utvisa som vanligt 😝