heterosexuell som tänder på samma kön.
....Heteroromantiskt Bisexuell. Det är termen.
Ganska många sådana anklagas för att vara "garderobsbögar" och att de inte vågat komma ut än, men det är ofta att de inte vill komma ut. De vill leva som heterosexuella, uppfattas som heterosexuella, tänder på kvinnor. Men har även en sexuell grej för män som de vill hålla för sig själva och få utlopp för någon gång ibland.
När bastuklubbar var en grej så var det ett ställe sådana tog sig till, eller begav sig ut på "gay-cruise". Detta för att ha sex med män och/eller transsexuella. Utan att egentligen vilja ha det på annat sätt.
Ett antal kändisar som det går garderobsrykten om trivs säkerligen bra i garderoben och anledningen att de inte kommer ut är inte att de är rädda, att de tror det skadar karriären, utan för de trivs med just den livsstilen.