Inlägg från: Maya84 |Visa alla inlägg
  • Maya84

    Antirasist eller rasist?

    Anonym (M) skrev 2021-06-29 15:46:29 följande:
    Om du bara är emot invandrare och flyktingar som begår kriminalitet så är du rasist. 
    Är du lika mycket emot alla som begår kriminalitet så är du inte rasist. 

    Att vänstern och högern traditionell ser olika på hur man bäst blir av med kriminalitet har ju ideologiska orsaker som inte har med rasism att göra. Höger brukar betona det personliga ansvaret menad vänstern ser mer till hur omständigheterna påverkar människor. 

    Det finns nog ingen som inte vill bekämpa krminalitet, däremot råder det delade åsikter om hur man bäst gör det. 
    Om man konstaterar att majoriteten som begår brott ar invandrare med utomeuropeiskt ursprung, enligt offentlig statistik, ar man...vad?
  • Maya84
    Anonym (M) skrev 2021-08-04 15:54:08 följande:
    Det säger ingenting i sig om huruvida du är rasist eller inte, det är som att konstatera att de som begår brott är fattiga eller bor i förorten. Det som avgör är snarare vad du gör med den informationen, vilka slutsatser du drar.
    Jag är fullt medveten om att påpeka fakta, dvs: att invandrare toppar listan på kriminalitet, överlag, inte gör varken mig eller någon annan till en "rasist".

    Vad menar du med "fattig"? Vad/vem avgör om man som människa är fattig eller inte?

    Jag ställer frågan till TS då jag tycker det är något märkligt att ens ställa frågan "är man rasist om man är emot kriminellt våld som begås av invandrare?"

    Vad har ras överhuvudtaget att göra med kriminellt våld? Om en majoritet som begår brott är invandrare, (eller personer med utomeuropeisk bakgrund), då visar det att majoriteten som begår brott är just icke-svenskar.
    Att dra upp rasism, som om att det ens skulle vara relevant överhuvudtaget är naivt, patetiskt, irrelevant och idiotiskt.
Svar på tråden Antirasist eller rasist?