klyban skrev 2021-09-26 20:56:51 följande:
Jo, en sak till, dessa EXTREMA låga prevalens har gjort att sjukvården i Norge har sagt att vi MÅSTE vaccinera på sjukhus.
Och jag ställer mig frågande, finns det en källa på att man tagit detta beslut pga anafylaktisk chock OCH allergi mot adrenalin?
Så väntar spänt på en källa som aldrig kommer.
Nu har du missförstått igen. De som vaccineras på sjukhuset i Norge är de med extrema allergier (mot vad som helst; mat, husdjur, pollen, läkemedel etc) och de med allergier som också är allergiska mot adrenalin. Det är inget "måste" utan en säkerhetsåtgärd. En bra sådan enligt mig.
Enligt min syster är det beslut som fattas av kommunöverläkaren i samråd med allergi-läkare på sjukhusen. Det är alltså upp till varje kommun att besluta utifrån varje enskild individ. Det som jag skrev gäller i kommunen min syster bor och jobbar i. En av de största kommunerna i Norge.
Och som du kanske förstår är det inte många det handlar om, utan ett fåtal
Om det finns någon generell regel från Fhi (motsvarande fhm) vet jag faktiskt inte.