Inlägg från: Potatisärlivet |Visa alla inlägg
  • Potatisärlivet

    Ensamhet i väntan på plus - hur gör ni?

    Jag är en sån person som blir helt besatt när ägglossningen är klar och i väntan på mens. Jag analyserar varenda pirr och känsla i kroppen och undrar om jag kan vara gravid. Har aldrig tidigare googlat så mycket som jag gör under denna period.

    Min sambo är en sån som inte vill få upp hoppet och bli besviken, när jag försöker prata med honom så kommenterar han att vi får vänta tills graviditetstest är gjort och sen börja bli uppspelta. Om jag bara kunde!! Det är ju omöjligt, haha!

    Jag blir rädd och känner min ensam, önskar att jag kunde tänka som honom men det har jag inte i mig. Hur har ni gjort där ute? Någon som är i samma situation? Jag vill liksom dela den här resan med honom från början men det är svårt när vi är så olika.

    Tacksam för svar!

Svar på tråden Ensamhet i väntan på plus - hur gör ni?