Wave Mother skrev 2021-10-05 15:30:01 följande:
Vad bra att ditt hcg gått ner, då kommer säkert ägglossningen igång också! Håller tummarna för att det går fort!
Jag var faktiskt förvånad över att bemötandet var så pass obrytt från vårdens sida, till att börja med, trots att de måste möte personer i chock hela tiden (det är ju vanligt med MA, men samtidigt så otroligt smärtsamt att få det beskedet, när man tror att allt är bra). Detsamma gäller faktiskt min vanliga BM, som var helt känslokall när jag ringde och berättade och grät över att jag inte skulle få komma till sjukhuset. Hon sa bara att det inte var hennes ansvar eftersom MA:t upptäcktes på privat VUL som jag bokat eftersom de inte gjorde VUL på min mottagning. Jag kommer absolut att byta barnmorskemottagning om jag blir gravid igen, för jag kommer garanterat att börja gråta om jag träffar samma person igen efter det här.
Å andra sidan så kan jag förstå att det ÄR väldigt svårt att bemöta personer i chock och kris, och kanske finns det också en poäng med att spela ner ma/mf lite grann så att man inte gör det till en större sak än det är. Det ska också sägas att när jag träffade gynekologen på den privata kliniken vid uppföljnings-VUL efter en vecka, och sa till honom att jag var rädd för att göra behandlingen hemma, så hjälpte han mig och skrev remiss. Så det var framförallt den första undersökningen där MA upptäcktes som det blev fel i kommunikationen, och då var jag naturligtvis inte i så bra skick överhuvud taget så det var nog delvis mitt fel. Men det verkar inte som en så bra praxis att skicka hem personer som just fått sådant besked i tron att det blir omöjligt att få hjälp med behandling annat än att ta piller hemma, det måste jag ändå säga. Det hade varit en mycket lättare vecka att hantera om det framgått att det fanns behandlingsalternativ.
Alla är ju olika. Men när jag va på kvinnokliniken så satt en kvinna och grät. Jag satt inte på lyssnade på när hon pratade i telefon men hörde hon sa "läkaren sa att sånt kan hända". Så jag uppfattade hon fick ma lite sent. Såg ingen direkt gravidmage, men vet inte vilken vecka man får det. Jag tycker får kan sånt besked ska man inte behöva sitta i väntrummet med andra.
Hoppas allt är bättre med dig nu efter allt.