Jomshof
Lark skrev 2021-03-23 15:30:39 följande:
Nej, det är inte som att inse att världen var svartvit utan gråskala innan färgTV.Däremot är det som att inse att människor hittar på deras egen version av saker och ting för att passa deras liv och deras situation.
Absolut - du får hitta på vad du vill - men kalla det inte för något som redan är fördefinierat.
Att resonera med en person som kallar sig för kristen men byter ut halva Bibeln mot New Age teorier och kristaller - det blir ju fullständigt befängt!
Det går ju inte att föra en vettig diskussion.
Nej, korsriddarnas moderata hållning var ett extremt dåligt exempel från min sida.
Finns inget moderat i krig.
Ska man diskutera saker och ting så bör det ju finnas en saklig grund.
Det finns definitioner av saker och ting. Det är därför vi har uppslagsverk och ordböcker.
Enligt uppslagsverk är en muslim en person som tror på Muhammed som den siste profeten och Koranen som helig skrift.
Inte halva Koranen... inte en fjärdedel. Koranen.
Som muslim bör man väl då följa Koranen - även om Muhammed säger en massa saker som är fruktansvärda?
"Jag är muslim men jag tycker månggifte är fel". Men månggifte finns ju i Koranen. Muhammed ger tillåtelse till fyra fruar?
"Ja, men det är fel". Men då är du ju inte muslim.
Absolut kan man köpa en färg-TV.
Till en sådan medföljer en sk manual som säger hur apparaten fungerar.
Den är inte till för att tolkas. Om den drivs av 240V genom vägguttaget, så betyder detta bokstavligen att den drivs av 240 volts spänning ur vägguttaget.
Den säger ordagrant hur TV'n fungerar.
Den som utifrån användarmanualen eller servicemnaualen försöker beskriva hur TVn fungerar behöver en hel del förkunskaper - jag menar att du trots, eller möjligen pågrund av dina studier, vänner, utbilning och professorsfrågor missar en del grundläggande föståelse och förförståelse. TVn kan gå på 110V, 12V eller 24V.. den kan ha olika typer av enheter för att skapa en bild på skärmen.. det går inte att utgå från att alla TV-aparater har endera katodstrålerör eller ledbelysta paneler av dioder.. Att säga att den ena är en TVskärm och det andra är det om än ett färgstarkt uttalande inte mer än en svart/vit beskrivning av en Tv-apparat.
Hur mycket idé- och kulturhistoria har du med dig från studier, vänner, utbildning och professorsfrågestunder?
Den där svartvita föreställningen om att man endera är eller inte är det ena eller andra verkar bygga på normativa definitioner snarare än empiriska studier eller studier av religionsvetenskap, idéhistoria och historia, samhällsvetenskap och statsvetenskap och psykologi.
Jag skulle säga att sättet du angriper frågan på i mycket likanr det sätt de olika fundamentalister som finns och funnits har sett på sin och andras religioner, oavsett det är eller varit kristendom, islam, judendom, hindusim, buddism osv.. det får mig att tänka att 'det finns ingen gud utom gud och lark är hens profet'
