Inlägg från: thimma |Visa alla inlägg
  • thimma

    Får inte flytta lån.

    Hej.

    Har ett dilemma.

    Jag vill flytta mitt bolån till en bank med MYCKET bättre ränta men blev nekad.

    "problemet" är att min sambo står som 50% ägare på bostadsrätten. Hon gick in med en stor del av kontantinsatsen och jag tog bolån som bara jag står på.

    Eftersom hon också står som ägare får jag inte flytta mitt bolån. Skulle man kunna göra så att hon ger bort 50% av sin del till mig i form av gåva så jag kan flytta lånet (handlar om 0,50% skillnad) och sedan ger jag tillbaka det i gåva när hon studerat klart i augusti eller ja, veckan efter om det går?

    Vi har god ekonomi i form av ägande och sparande och båda litar på varann till 110%.

    Mvh

  • Svar på tråden Får inte flytta lån.
  • thimma

    Den har lägst boränta på marknaden just nu, googla! :)

    Så det är alltså lugnt att göra så? Det är inget bedrägeri eller något? Det är ju löjligt att kalkylen inte går ihop för hon står som ägare men jag på lånet.

  • thimma

    Ja såklart, jag menar att hon ger hela sin del så jag äger 100%, flyttar lånet och ger tillbaka när hon är klar med studier.

    Blir det något konstigt med skatt på det här viset? Får hon bo kvar om jag dör då?

  • thimma

    Så, i grov kontext:

    Vi flyttar över bostaden till 100% på mig via gåvobrev, skickar in till skatteverket, jag flyttar lånet men säkrar upp via testamente vad som ska ske om jag vid förmodan skulle avlida.

    Jag kan sedan ge tillbaka henne 50% vid sommaren.

    Inga skattesmällar eller så? Hon står ju inte med på lånet så hon ger ju mig den i gåva.

  • thimma

    Tack för alla svar. Det är alltså inte olagligt att göra såhär?

  • thimma

    Tack för alla svar. Ska krita upp dokumenten och få igenom det.

  • thimma

    Förlåt, var kanske otydlig.

    Jag har lånet, står ensam på det. Sambon hade kontantinsats. Belåning på lånet är under 50%.

    Hon står alltså inte med på lånet, bara som 50% ägare av bostaden. Tanken är då att hon gåvar de 50% till mig så jag kan flytta lånet till en bank med bättre vilkor, vilket jag inte får nu för hon står med som ägare. Eftersom hon studerar så accepterar den nya banken inte det, trots stor marginal.

    Hoppas de blev klarare eller så missförstod jag.

  • thimma

    Varför skulle jag tvingas lösa mitt lån hos nuvarande bank för jag flyttar det?

  • thimma

    Tack för all input.

    Har pratat med 3 olika banker idag och blir fan inte klokare för det.

    Förutsättningar:

    Fast jobb, bra lön.

    Bra tillgångar.

    Sambon studerar, 5 års studier klart i år.

    Jag står på lån, hon på kontantinsats.

    Bank 1 sa att det inte spelar någon roll om hon ger bort sin 50% del av huset i gåva till mig eftersom att hon är min sambo så måste de tas med i ansökan, ansökan går därmed inte igenom.

    Bank 2 säger att det går bra att flytta lånet till de om hon ger bort sin 50% del till mig. Att hon är min sambo och bor med mig behövs då inte tas med i kalkylen.

    Bank 3 kräver medansökan av sambo. Att ge bort så jag står som ägare själv spelar ingen roll - hon är folkbokförd här och ska tas med i kalkylen. Avslag.

    Helt jävla sinnessjukt att man med en belåningsgrad en bit under 50%, stabil inkomst, besparingar och annat inte får flytta sitt lån pga av studerande sambo.

    1.43% idag när jag kan få ner det till 1.04% är bara äckligt men dom gör de omöjligt. Att sambon har färdigt jobb där vi med sammanlagda inkomster kommer en bit över 70 spelar heller ingen roll.

    Tja, man får väl glatt sitta i båten och betala dendär dåliga räntan. Amortera av resterande under kommande år och aldrig mer ha med banker att göra.

  • thimma
    Dustpuppy skrev 2021-02-28 22:36:32 följande:

    Den nya banken ger dig lån med förutsättningen att du äger 100 % av lägenheten, eller har jag missförstått?


    Jag ger inte bort min 50% ägande. Jag står ju på bolånet. Det är isåfall sambon som ger bort sin så jag äger 100%. Hon har inga bolån eller något sådant.
  • thimma

    Är principen också. Banken jag har nu kommer inte sänka räntan när hon e klar heller.

Svar på tråden Får inte flytta lån.