Inlägg från: Kvittning |Visa alla inlägg
  • Kvittning

    Vad välja ?

    Jag skulle välja alternativ 3 med ett större boende än lägenheten men mindre än villan på ett pendlingavstånd max en timme bort. 

  • Kvittning
    Bakabulle90 skrev 2021-01-27 12:16:30 följande:
    Främst att ena av oss behöver jobba en längre tid för att vi ska få bättre lånelöfte. (Skapligt nytt företag, som visserligen går bra, men bankerna vill se längre historik på stabil inkomst) samt att vi vill spara ihop mer buffert osv. Då kändes ca två år som en ok tidsplan att pröva på det ena eller andra.

    Skulle det vara för evigt, så hade en tvåa varit helt uteslutet, eftersom ett barn blir äldre och så småningom behöver eget rum. Men alternativet fungerar kanske ändå några år tills vi har möjlighet att köpa vårt drömboende.

    Villa planen inklusive pendlandet fungerar kanske också ett par år, tills vi kan ha möjlighet att köpa drömboendet...

    frågan är bara vad man klarar av bäst trängsel eller distans. Vi är oense om vad som är viktigast. Inte så att vi grälar, men kan verkligen inte hitta lösning. Nu hänger det mellan att dra lott om beslutet, eller att bli särbos trots att det svider att tänka på.
    Men är det verkligen de enda två alternativen att köpa villa 1,5 timme bort eller en två utan pendling? Det borde väl finnas t.ex. radhus med mindre tomt inom en timmes pendling också som ni kan kompromissa kring.
  • Kvittning
    Bakabulle90 skrev 2021-01-27 16:27:19 följande:
    Tyvärr inte några andra allternativ. Banken vill inte ge nytt lånelöfte i nuläget då sambon har nystartat företag och jag är i en risk bransch nu med coronan. Sambon äger villan sedan innan vi vart ett par. Och jag äger lgh med lån på den. Om vi säljer och köper nytt så skulle vi behöva hitta ngt kontant vilket innebär en budget på ca 3,5miljoner. Det räcker verkligen inte långt i de tryggare områdena i förorten tyvärr. Enda skulle väl vara att köpa en större lgh men då behöver vi fortfarande flytta så småningom. Samt sambon är inte intresserad av att sälja huset just nu.
    Ok. I så fall så skulle jag satsa på villan. Jag tror det kan ge er bättre beslutusnderlag inför nästa boende. Ni får testa att pendla och känna av vad som är er smärtgräns vad gäller det och ni får bo i hus och känna av vilka detaljer ni gillar och vad ni saknar och hur stort boende som känns nödvändigt. 
Svar på tråden Vad välja ?