• Anonym (Cissi)

    Ska allt ingå?

    Anonym (Ossi) skrev 2021-01-13 15:29:34 följande:
    Lägenheten var hyres innan vi köpte den, så är ju väldigt lätt att veta vad som tillhör ursprungslägenheten.

    Jag tror att det här är förklaringen till varför det blivit så mycket missförstånd. När man flyttar ifrån en hyresrätt så ska man ju ta med sig allt man själv har satt in, men när man säljer en bostadsrätt fungerar det inte så. Vad som ingick ursprungligen är inte särskilt relevant utan köparen betalar för den utrustning som lägenheten har vid visningen.
  • Anonym (Cissi)
    Anonym (Ossi) skrev 2021-01-13 20:31:21 följande:
    Det jag menade var att det inte är svårt för mäklaren att veta vad som hör till och inte. Vi ska gå igenom alla papper och se vad som står och vad som sagts, men vi känner oss väldigt lurade av mäklaren som inte förklarat hur sånt här fungerar.

    Vad ni en gång köpte av er hyresvärd när fastigheten ombildades har ingen betydelse. Det är inte det ni har sålt. Ni har sålt lägenheten i det skick den var på visningen. De grejer ni installerat för att höja standarden ingår i köpet.
  • Anonym (Cissi)
    Glinda från Oz skrev 2021-01-15 19:26:41 följande:
    Det är väl inte särskilt svårt att rulla bort den innan man tar bilderna, tror ts sagt att den hade hjul. 

    TS har bara skrivit att köksön inte var fastskruvad (brukar de vara det?). Det är andra som skrivit om köksöar med hjul.
Svar på tråden Ska allt ingå?