Äggdonation 2021
Hej
Efter att ha funderat kring äggdonation i över ett år och läst i både denna tråd och andra kring äggdonation och dubbeldonation får jag nu säga hej och göra mitt första inlägg. ( Blir nog långt, men känns fel att inte presentera sig efter att ha läst om er andra.)
Jag är en ensamstående mamma på 39år som har har två barn som tillkommit genom assisterad befruktning från en tidigare samkönad relation. Längtan efter en trea har funnits i många år och tyvärr ägnade jag väl många år åt att leta kärleken och en ny partner. Våren 2020 gjorde jag en ny fertilitetsutredning och mitt AMH värde var då nere på 0,5. Läkaren rekommenderade insemination eller IVF, förordade IVF men gav mig ungefär lika litet hopp om framgång oavsett metod. ( Tyvärr pratade han inte om äggdonation då.) Gjorde fyra inseminationer förra sommaren/hösten, eftersom de var så billiga att göra då jag hade spermier frysta sedan tidigare. Alla utan framgång. Under hösten gjorde jag mitt första IVF och fick ut fem ägg. Vid ÄP blev det bestämt att alla skulle frysas, men tyvärr var inget av blastocysterna sedan fina nog för att kunna frysas. 2021 har präglats av att jag kort därefter fick veta att jag behövde vård utifrån cellförändingar och det har tvingat mig att pausa försöken. Vid IVF nr 2 nu i augusti fick jag ut 6 ägg, ett embryo tillbaka men därefter inget till frysen. Och nu ett minus.
Det kommer bli ekonomin som får styra hur många försök jag kan göra. Och min ork. Behöver ju finnas för de fina ungar jag redan har också. Samtidigt som jag behöver försöka få ett tredje barn för att inte bli bitter över att jag inte följde min dröm.
På grund av barnen kan jag inte vara hemifrån så många dagar så Ryssland går bort som alternativ, annars verkar OLGA-kliniken vara väldigt omtyckt och kunnig. ( En äldre svensk gynekolog jag träffade på min svenska IVF klinik pratade faktiskt om dem som den största chansen för mig att få ett barn.) Att jag har barn som tillkommit med donation innan gör å andra sidan att jag är hänvisad till Sverige eller Danmark av donatorsskäl med. Mina barn har öppna donatorer och det känns därför viktigt att ett ev. tredje barn också få öppna donatorer.
Så nu är jag i valet och kvalet mellan danska och svenska kliniker. Varit i kontakt med Livio i Gbg, där kostar det kring 90 000kr, de garanterar en blastocyst, inte säkert det blir något till frysen.
Ni som gått till Gynhälsan i Uppsala, är det möjligt att bli garanterad ett antal blastocyster där? Och betalar man då för varje FET utöver ägg-kostnaden, hur mycket kostar då varje FET?
Synd det ska vara så himla dyrt....