• cosinus

    Ska ni vaccinera er mot corona?

    Nej jag tänkte avstå / vänta.

    För att jag har alla odds för mig att klara Corona utmärkt på egen hand. Ålder/kön/blodgrupp/vikt/hälsa o s v. Det betyder inte att jag inte kan råka illa ut men risken är liten.

    Att ett vaccin är viktigt och värt det på en samhällsnivå betyder inte att det är det för mig personligen. Jag är nog egoistisk för att se till mig själv här.

    Nu löser det sig av sig självt med prioordningen för vaccinet men jag tänker glatt låta riskgrupper och andra gå före i kön och därmed få en större långtidsstudie av vaccinet. Både vad gäller ev biverkningar men också verkningsgrad och hur länge det skyddar och såna saker.

    Jag har inget behov av att resa utomlands, jag har inget yrke som på något sätt kräver vaccin och jag har ingen personlig motivation att ta vaccinet nu. Om det fortfarande är aktuellt om några år kan jag omvärdera.

Svar på tråden Ska ni vaccinera er mot corona?