Varför vill SD att privata mediebolag ska tvingas dela vitmaktpropaganda, nyfascism och konspirationsteorier?
Hur tycker du att Sverigedemokraterna ska straffas när de ägnar sig åt Stasimetoder?
Hur tycker du att Sverigedemokraterna ska straffas när de ägnar sig åt Stasimetoder?
Nej du har fel. De flesta företag vittjar/trålar inte de anställdas mejl. Dessutom handlar detta om medlemmar i SD och det finns inget anställningsförfarande. Det skulle inte förvåna mig om detta kan klassas som ett lagbrott.
Man vill väl att demokrati och yttrandefrihet även ska finnas på sociala plattformar. Men vissa verkar ju trivas med ddr.
Twitter högst selektiva hantering av "brott mot företagets regler":
twitter.com/khamenei_ir/status/1003332853525110784
#Israel is a malignant cancerous tumor in the West Asian region that has to be removed and eradicated: it is possible and it will happen.
Om det inte redan finns länkat i tråden
Det är ju en sidodiskussion att Twitter borde vara mer konsekvent och också radera inlägg/sätta varningsflagg på inlägg från den iranska regimen.
Håller du med om att Youtube och andra plattformar bör radera inlägg som bryter mot användarvillkoren och bör utesluta konton som vid återkommande tillfällen bryter mot användarvillkoren?
Vad tycker du om den social nätverkstjänsten/mikrobloggen Parler som är populär i konservativa/högerextrema kretsar (bla bland riksdagsmän från M, SD och KD) som blockar personer med liberala/vänstervärderingar?
Riksdagsmän från M, KD och SD lockas av nätverkstjänsten/mikrobloggen Parler där antisemitismen frodas..
Associerade? Skillnaden är att rasism och antisemitism inte är tillåtet på Twitter men frodas på Parler. Dessutom har de flesta högersnubbar även konton på Twitter (om de inte blivit utslängda pga. olämpligt uppförande).
Jag noterar att en organisation som Svenska kommittén mot antisemitism finns på Twitter men inte på Parler..