Rätt till a-kassa om man tackar nej till den första gången?
Du bör utöver att du har 45 dagars karens vara medveten om att handläggningen hos a-kassan just nu är runt 20 veckor. Du kommer alltså stå lång tid utan inkomst.
Hur har du sökt tjänstledigt? För den utbildning du går nu eller bara för studier generellt? För om du specificerat i din ansökan att det är den utbildning du läser nu som du är ledig för så har du inte rätt att vara tjänsledig när du byter utbildning, däremot kan naturligtvis arbetsgivaren godkänna en ny ansökan.
Du har inte hoppat av utbildningen du går ännu? Behåll din plats där tills du vet om du kommer in på den nya, gör du inte det så forsätter du den utbildning du redan går. Förutsatt att du från arbetsgivaren inte sökt ledigt för just den utbildning du läser nu.
Ett annat alternativ är att du gör sen anmälan på fristående kurser som du tycker kan vara intressanta, och läser dessa kurser ifall du inte får en plats på den utbildning du vill gå