Inlägg från: Padirac |Visa alla inlägg
  • Padirac

    Regeringens el-fiasko

    nattuw skrev 2025-02-22 19:40:13 följande:
    Vad skulle hända med elpriserna i Kiruna om ett par kraftverksdammar havererade så att det elprisområde som Kiruna tillhör fick brist på el?
    Om ett par 'kraftverksdammar havererade' skulle det säkerligen påverka priset, speciellt i elområden längre söderut. Nu verkar den största produktion som exporteras söderut ske i eo2 , och eo1 har inga högkostnadsområden angränsande. 

    Du kan studera siffror på förbrukning och överföring inom separata elområden på SvK kontrollrummet så kanske det blir tydligare.

    Med vattendomar skulle säkerligen mycket vatten spillas och andra vattenkraftverk producera mer el, men det beror ju på var i älvarna 'kraftverksdammar  havererade'

    Det största problemet torde bli översvämningar och förstörd egendom.
  • Padirac

    I de blindas rike är cykloperna allseeende

    Elmarkanden är inte frikopplad mellan noden/EO4 och konitnentala europa. Så länge prisern i angränande elområden är höga kommer marginlaprossättningsmodellen att driva upp priset på elen oavsett hur bilogt eller mycket av den som produceras.

    En bättre överföringskapacitet mellan norr/söder i sverige skulle höja priset i Eo2 och Eo1

    www.energinyheter.se/20240114/24827/chockpriser-pa-el-i-storbritannien

    "Ny kabel smittar


    Men ändå, de ligger ändå klart högre än i Norden. Och de brittiska priserna kan komma att smitta av sig ända in i Sverige. Senare i höst kopplas en större ny elkabel in mellan Norge och Storbritannien.


    Den normalt billiga norska vattenkraftselen som vi brukar importera till Sverige får fler konkurrenter, och elen flödar dit där man får bäst betalt för den. Det får en effekt sannolikt att det driver priset upp ytterligare i Sverige, säger Björn Björnson.


    Hur mycket är svårt att säga i nuläget.


    Ett par öre per kWh, gissar Johan Sigvardsson, elanalytiker på Bixia. Ibland mer.


    Det kommer att variera beroende på hur mycket vatten det finns i de nordiska magasinen, säger han.


    Även danska elbolag har haft ekonomiska problem av ungefär samma orsak senaste tiden. Och ännu högre elpriser i Sverige kan få elmarknaden att skaka även här.


    Fortsätter prisuppgången är det inte omöjligt att elhandlare får problem även i Sverige under vintern, säger Björnson."




    www.byggahus.se/norge-vill-klippa-elkablarna-till-eu

    "Financial Times  rapporterar att Norges energiminister Terje Aasland går ut med att man vill avsluta förbindelsen med Danmark när avtalet löper ut 2026. Istället vill man omförhandla liknande avtal med Storbritannien och Tyskland.  

    Norges problem med nuvarande avtal är att det leder till att man exporterar norsk vattenkraft innan de inhemska behoven är säkrade, vilket orsakar de höga elpriserna."


    www.tv4.se/artikel/7HwENbPTfUTuW3ffwy6WSw/elprisexpert-ger-busch-raett-i-kritiken-mot-norge-inte-optimalt

    "Att stänga in elproduktionen i norra Europa kan trycka ner priset i Sverige och våra grannländer ? på kort sikt, menar Christian Holtz. Samtidigt kan det skapa en situation där investeringsviljan minskar.

    ? Vi bygger till exempel ut ett system som är mer beroende av sol och vindkraft. Det gör att de här kablarna blir viktigare och viktigare för att vi ska kunna flytta el från områden där det blåser och där solen skiner, säger Holtz.


    Han menar att Norden har ett överskott på el och ju fler kablar vi bygger mot kontinenten och Storbritannien, desto mer närmar vi oss dem prismässigt.


    ? Klipper man då kablar istället så stänger vi in elproduktionen här i norr och då trycks priset ner, säger Holtz."


    nattuw skrev 2025-03-01 22:50:15 följande:
    Då tittar vi på hur den egna produktionen ser ut i de olika elområdena. För enkelhetens skull tas siffrorna från en länk som postats i detta forum ( www.tn.se/hallbarhet/41497/larmar-da-okar-elpriserna-i-soder-ytterligare-vi-kan-inte-bara-hela-bordan/ )

    Citat: "Enligt data från ENTSO-E, som Sydsvenska Handelskammaren har sammanfattat, finns ett betydande överskott av el i norra Sverige (elområde 1 och 2), där baskraftsproduktionen motsvarar 280 procent av behovet. I södra Sverige råder däremot ett kraftigt underskott ? baskraftsproduktionen uppgår till 70 procent av behovet i elområde 3 och endast 21 procent i elområde 4."

    Elområde 1 och 2 har låga priser och ett enormt överskott på 280% av behovet

    Elområde 3 har mellanhöga priser och ett stort underskott på 30% av behovet.

    Elområde 4 har väldigt höga elpriser och ett enormt underskott på 79% av behovet.

    Här verkar vi vara något på spåret. Att hög egen elproduktion ger låga priser medan en låg egen elproduktion ger höga priser stämmer väl in både på hur det ser ut i verkligheten och teorin om hur tillgång och efterfrågan styr priser. Det förklarar även varför de skånska elpriserna  inte sprider sig till Kiruna vilket de borde göra om närliggande elområdens priser genom marginalprissättning var det grundproblem som skapar de höga skånska elpriserna.

    Det stämmer så pass bra att vi inte behöver blanda in Tysklands havererade energipolitik i förklaringsmodellen utan kan bygga en modell där den svenska energipolitiken är grundproblemet. Vilket är glädjande eftersom det innebär att om bara den politiska viljan finns så kan vi lösa problem utan att behöva ta hänsyn till några andra länder. Det är bara bygga upp en produktionskapacitet i elområde 1 som minskar det gigantiska underskottet. Sen har även skåningarna råd att dammsuga.
  • Padirac
    Tom Araya skrev 2025-03-02 14:04:18 följande:
    Nu har du nog sågat alla idéer för att sänka el-priserna.

    Vad tror du skulle kunna få el-priserna att sjunka
    -I EO 3 och 4?
    -I hela Sverige?
    -I Europa?
    Har jag sågat alla idéer för att sänak elpriset?

    Nää. Tom... så olika ingång till problemen,,

    jag har redogjort för hur den EU-gemensamma marknadsmodellen fungerar och vad som sätter elpriserna. Jag har påskå redogjort för hur Norge tänker sig att sänka elpriserna.

    Har du själv försökt ägna dig åt att spåna fram idéer om hur man kan säka elpriset - det skulle ju förklara en del 'innovativa idéer´ som inte förhåller sig till den udnerligagnde verkligheten.

    Du har själv länkat till matial som förklarar hur elpriset påverkas av överföringen till kontinenten - ha rdu inte läst eller tittat på det du länkar?

      Elrpiset i hela norden kommer med dagens marknadsmodell och planer att hamna på samma nivå som kontinentala Europa - det är lika säkert som att solen går upp och sedan ner varje dag.

    Om Sverige gör som det föreslås i Norge, klipper kablarna samt inför nationella priser på elen kan priset sänkas. Med klippta kablar till kontinenten skulle en utbyggnad av plaberbar elproduktion i e4 och eo3 sänka elpriset då utbudet blir högre än efterfrågan . Men å andra sidan, för att en utbyggnad ska bli lönsam måste elpriset höjas för att generera intäckter för producenterna


  • Padirac
    Tom Araya skrev 2025-03-02 15:01:43 följande:
    Kan vi göra detta utan att bryta några bindande avtal?
    Padirac skrev 2025-03-02 14:33:30 följande:
     Men å andra sidan, för att en utbyggnad ska bli lönsam måste elpriset höjas för att generera intäckter för producenterna
    Jag tror snarare det på en rimlig nivå för alla parter är stabilitet i pris som marknaden behöver, likaså vad det gäller tillgänglighet.
    Bindande avtal kan inte brytas utan att bryta bindande avtal.

    När avtalen skall förhandlas om kan villkor ändras. När gamla överföringskablar skall ersättas och nya avtal om detta kan regeringen neka tillstånd.

    Bolag som byggt överföringskablar har avtal och tllstånd som är lagligt bindande under avtalelts giltighetstid.

    Körnkraftsproducentern har pratat om ett för dem garanterat pris om betydligt mer än 80 öre/kwh under 40 år - indexregerling inte inräknad. De är kanske det dubbla priset mot de senaste två årens snittpriser för rörligt elpris med måndsprissättning i EO4 och EO3

    www.energimarknadsbyran.se/media/1696/manadspriser-pa-elborsen-mellan-1996-och-2024.pdf

     
  • Padirac
    Tom Araya skrev 2025-03-02 18:04:05 följande:
    Men så har också den utbyggda vindkraften stora lönsamhetsproblem...
    Kolla om du kan hitta något att titta på om mogna och omogna marknader. det kan hjäpa dig med en större förståelse av elmarknaden,

    Omvandligen av energiproduktion är stor och det medför både risker och möjligheter med lönsamhet.

    På den mogna marknaden sker få omvälvande produkt eller produktionsinnivationer och priset är stabilt och oftast förutsebart.

    Ja, en del produktionsbolag för vindkraft hat dåliga avtal som skapat förlutser, åetr andra har ägarstrukturer som gör att penagrana fösvinner ut till skatteparadis och förluster blir kvar. Det är som de där välförsbolagen med räntersnurror som tömmer det allmännas pengapåse fort.

    Sen finns det problem med att vindkraften sänker priset på markanden då de producerar el.  Det kan vara ett problem för både dem själva och andra producenter.  Det berr på hur de avtalt om att sälja sin el.

    Hur man än vrider och vänder på allt så är det fortfarnde fler intressenter för att bygga vindkraft än kärnkraft.  Kanske beror det på att marknaden är omogen just nu och att det finns möjligheter till stora vinster till låg risk för investerare?  Kärnkraften är inte där just nu, det är väl snarare så att det finns möjlighet till stora förluster till hög risk sett till allt från tillstånd, byggnation oh elpriser.  I alla fall säger det föreslagna fasta priserna över 40 år just det.
  • Padirac
    Tom Araya skrev 2025-03-02 18:16:24 följande:
    Enligt uppgifterna du länkade till låg årssnittet
    2023 på 59,2 öre för EO3 och 80,2 öre för EO4
    2024 på 40,9 öre för EO3 och 56,9 öre för EO4.

    Så det är det är snarare drygt hälften, upp till 100 % av de 80 öre som ny kärnkraft behöver. El-priserna har också legat väldigt högt under vintern, då behovet för att värma upp sina bostäder är som högst.
    Pratade inte vattenfall om 100 till 120 öre? 

    Ja, det är väl årssnittet på priserna. dvs det som elleverantörens kan få sett över att el under året. Mer på vintern och mindre på sommaren. 

    Vad enskidla konsumenter betalar beror på vilket elavtal de har och vilka elkostnader de har med olika boenden, uppvärmningssystem osv.

    Få påverkas av de rörliga timpriset om jag kommer ihåg rätt.  Det är fler som har rörligt måndspris än fast pris och få som har timpriser.  För den som bor utan stora elförbrukare är ett rörligt timpris säkert bra, för andra rä de andra alternativen bättre. Under elpriskrisen stängde mina kollegor av värmen i delar av sina hus och sänkte i de få utrymme nsom hade värmesystem igång  - själv hade jag fast pris tecknat innan elpriskrisen och betalade kanske 1/15 för min el jämfört med kollegorna.  
  • Padirac
    Tom Araya skrev 2025-03-02 18:42:33 följande:
    Att det finns fler som vill bygga vindkraft än kärnkraft är inte så märkligt och har flera orsaker.
    1. De höga investeringskostnaderna i kärnkraften är det få bolag som klarar.
    2. Det är ännu oklart hur finansiering och ägarförhållanden för ny kärnkraft ska se ut och aktörerna som kan konstruera och bygga är få.
    3. Vindkraften behöver fortfarande inte bära sina fulla kostnader.
    Omogen marknad?!

    Hittade du något att titta på som förklarar det för dig?
  • Padirac

    Det är överföringskapacitet och volymer till kontinentala Europa som sätter priset.

    Men, med ett eller ett par dussin dussin kärnkraftverk i Skåne och massiv utbyggnad av överföring till Tyskland så kan säkert det skånska överskottet mätta marknaden i Tyskland och sänka elpriset i Skåne....Tomte


    nattuw skrev 2025-03-03 05:00:30 följande:
    Om man ser till vad EON och Svenska kraftnät skriver så skulle en ökad överföringskapacitet minska priserna i de elområden som har underskott. Det eftersom vi inte har ett egentligt underskott utan ett problem med att överföra tillräckliga mängder av överskottet till de elområden som har ett underskott.

    Det är flaskhalsarna i överföringskapaciteten som har legat till grund för indelningen i elområden. Elpriserna skulle sålunda kunna sänka i södra Sverige om det gick överföra mer el från de elområden som har överskott och vi skulle med en förbättrad överföringskapacitet kunna skapa ett större elområde som inbegriper hela Sverige.

    En annan möjlighet är att bygga mer produktionskapacitet i de elområden som har ett underskott vilket även det skulle minska underskottet.

    EON: www.eon.se/el/elpriser/elprisomraden

    Svenska kraftnät: www.svk.se/om-kraftsystemet/om-elmarknaden/elomraden/
  • Padirac
    nattuw skrev 2025-03-04 21:23:15 följande:
    När det finns en känd och beprövad teori som den om tillgång och efterfrågan vilken stämmer väl överens med vad vi faktiskt kan se finns det ingen anledning att titta på mer krystade teorier. Särskilt inte när motbevisen mot teorin om tillgång och efterfrågan är är en smiley i form av en tomte.
    Efterfrågan på kontinenten är noll på svensk och norsk el. Tomte
  • Padirac

    Kompetens och leveranskedjor saknas idag 

    Fortum har gjort en förstudie om kärnkraftens utbyggnad. De tror inte att det är möjligt att bygga två stora kärnkraftsläggningar till 2035 med tanke på elpris och hur mycket el som redan produceras i Norden.  De nämner också det politiska läget där det saknas en bred blocköverskridande överenskommelse förutom att kompetens och leveranskedjor är svaga länkar idag.


    Tom Araya skrev 2025-03-25 02:06:45 följande:
    Så kunde vi bygga ett kärnkraftverk om året - Kvartal
Svar på tråden Regeringens el-fiasko