Inlägg från: Tom Araya |Visa alla inlägg
  • Tom Araya

    Regeringens el-fiasko

    nattuw skrev 2025-02-17 21:57:47 följande:
    Hur mycket el importerar Skåne?

    Hur mycket export-el tillverkas i Skåne?
    KillBill skrev 2025-02-17 22:32:06 följande:
    Skåne importerade ca 5% av den totala elförbrukningen från Danmark och Tyskland i fjol. Skåne exporterade under samma år 7% av den totala elförbrukning till samma länder.
    Tom Araya skrev 2025-02-18 01:27:16 följande:
    Här vore det mer rättvisande att redovisa siffror i Kwh eller Mwh.
    En rapport från 2024 säger att Skåne/EO4 importerar 85 % av sitt totala behov av el undre ett år, antingen från andra el-områden i Sverige eller från andra länder.

    Så viktig är fjärrvärmen för södra Sveriges elbalans


  • Tom Araya
    KillBill skrev 2025-02-18 08:07:06 följande:

    Det är inte korrekt att prata om import när en del av Sverige köper en råvara från en annan del av Sverige. Termen "import" används för att beskriva köp av varor eller tjänster från ett annat land.


    När det gäller eltillförseln till Skåne täcks den nästan helt och hållet av el från Sverige. Faktum är att Skåne exporterar mer el till utlandet än vad som behöver importeras.


    Okej.

    Skåne/EO4 producerar bara 15 % av sitt el-behov själva, resten måste tillföras utifrån.
  • Tom Araya
    Sandström: Orrön förklarar vindkraftens dilemma

    Orrön skyller med rätta förlusterna på väder och vind. Hur sektorn ska uppnå ekonomisk stabilitet när den beror av vädrets makter är en gåta, skriver Christian Sandström.
    ..

    ?Det är jättesvårt att få ihop en investeringskalkyl?, sa Svensk Vindenergis analytiker 
    Anton Johansson till TT i början av februari.
    ...

    Av 8 784 timmar var elpriset negativt i 725 timmar förra året. 
    Och under 175 timmar låg elpriset runt nollan.

    ...

    Väderberoende elproduktion medför också väderberoende lönsamhet. Det är Orröns dilemma.

    Sandström: Orrön förklarar vindkraftens dilemma | Affärsvärlden
  • Tom Araya
    EU darrar när Norge diskuterar begränsad export av energi

    Den norska regeringskrisen kan få allvarliga konsekvenser för hela Europas tillgång till stabil energi. EU har haft mycket nytta av ett samarbete med Norge ? som kan ha fått nog.

    Efter att landets centerparti lämnat regeringskoalitionen överväger Norge nu att begränsa sin elexport till EU ? ett beslut som kan skaka om energimarknaden i hela Europa.


    Politisk splittring hotar energisamarbetet

    Norges finansminister och centerpartiets ledare Trygve Slagsvold Vedum kräver ?nationell kontroll? över elpriserna. Detta efter att det omfattande energiutbytet med EU pressat upp priserna för norska konsumenter

    En situation som låter väldigt bekant här i Sverige, där volatila elpriser i södra Sverige hänger ihop med ett väderberoende system i norra Europa.


    EU darrar när Norge diskuterar begränsad export av energi - Dagens PS
  • Tom Araya
    klyban skrev 2025-02-22 11:55:11 följande:

    Har du ens läst artikeln?
    Eller bara rubriken?


     


    Och överge MSN "nyheter" de är bara för mediokra i bästa fall.


    Kul att du kommenterar ditt eget inlägg på detta sätt. Skrattande
  • Tom Araya
    Padirac skrev 2025-03-02 10:36:20 följande:

    I de blindas rike är cykloperna allseeende

    Elmarkanden är inte frikopplad mellan noden/EO4 och konitnentala europa. Så länge prisern i angränande elområden är höga kommer marginlaprossättningsmodellen att driva upp priset på elen oavsett hur bilogt eller mycket av den som produceras.

    En bättre överföringskapacitet mellan norr/söder i sverige skulle höja priset i Eo2 och Eo1

    www.energinyheter.se/20240114/24827/chockpriser-pa-el-i-storbritannien

    "Ny kabel smittar


    ...
    JÄTEMYCKET TEXT...
    ...


    ? Klipper man då kablar istället så stänger vi in elproduktionen här i norr och då trycks priset ner, säger Holtz.


    Nu har du nog sågat alla idéer för att sänka el-priserna.

    Vad tror du skulle kunna få el-priserna att sjunka
    -I EO 3 och 4?
    -I hela Sverige?
    -I Europa?
  • Tom Araya
    Padirac skrev 2025-03-02 14:33:30 följande:
      Elrpiset i hela norden kommer med dagens marknadsmodell och planer att hamna på samma nivå som kontinentala Europa - det är lika säkert som att solen går upp och sedan ner varje dag.

    Om Sverige gör som det föreslås i Norge, klipper kablarna samt inför nationella priser på elen kan priset sänkas. Med klippta kablar till kontinenten skulle en utbyggnad av plaberbar elproduktion i e4 och eo3 sänka elpriset då utbudet blir högre än efterfrågan . 
    Kan vi göra detta utan att bryta några bindande avtal?
    Padirac skrev 2025-03-02 14:33:30 följande:
     Men å andra sidan, för att en utbyggnad ska bli lönsam måste elpriset höjas för att generera intäckter för producenterna
    Jag tror snarare det på en rimlig nivå för alla parter är stabilitet i pris som marknaden behöver, likaså vad det gäller tillgänglighet.
Svar på tråden Regeringens el-fiasko