Inlägg från: decemberapril |Visa alla inlägg
  • decemberapril

    BF juni 2021

    Hej alla!

    Jag fick pluss igår och har beräknad BF den 28 Juni om allt går vägen. Jag fick ett missfall i juli och är såklart orolig för det även denna gång, så det är svårt att vara riktigt glad. Jag går in i v.5 imorgon har mått lite illa senaste fyra dagarna, inte mycket men lite lite. I magen känns det precis exakt som mensvärk, så jag går nästan och väntar på att det ska komma blod. 

    Just nu känner jag inga symptom alls förutom mensvärk. Låter dumt men jag skulle gärna få lite illamående så att jag känner att hormonerna ökar.

    När jag fick mitt missfal i juli (i v.6)l funderade jag mycket på om det hade ngt att göra med att min lutealfast är ca 12 dagar, och om det är lite för kort för att progesteronet ska hinna kicka in. Jag fick nämligen inga symptom alls förra graviditeten. Att jag denna gång har mått lite illa redan BIM-3 gör mig lite hoppfull. Vad har ni för erfarenheter? Jag oroar mig säkert i onödan.

    Hoppas det går vägen för oss alla!

  • decemberapril

    Hej alla!

    Efter lite experimenterade tror jag att det är vitamintabletten som gör att jag spyr! 
    Jag äter Apotek Hjärtat Gravid (rosa burk) som är en multivitamin med folsyra och annat bra. Någon som upplevt samma?" Vad gör man? Kanske bättre att ta en tablett med bara folsyra, som är så viktigt, och se om det hjälper...

  • decemberapril
    EmiliaSol skrev 2020-12-08 10:51:33 följande:

    Tog prover inför kub i början av förra veckan, visade sig att jag har en subklinisk hypotyreos, alltså högt tsh men med t4 inom intervall (om än i det lägre intervallet). Har början med levaxin 50mg/dag. Någon annan som varit med om samma? Är ganska orolig för vad detta kan ha inneburit fr fostret i och med att jag var i vecka 11 (10+2) när det uppdagades och behandling sattes in. Har iaf kub ul på fredag så hoppas att den mår bra då!


    Hej! Jag fick liknande besked förra veckan och blev först super orolig. Fast jag tror jag har det som kallas hypERtyreos, alltså överaktivt sköldkörtelhormon. Hoppas jag inte blandar ihop det nu, försöker fortfarande lära mig.  Jag tappar i vikt och sånt. Jag fattade inte riktigt och minns inte heller vad barnmorskan sa för siffror exakt men jag fick ingen medicin utan vi ska ta nya prov i v.16 igen. Hon sa att det är väldigt vanligt att sköldkörteln beter sig lite konstigt i början men att det ofta stabiliserar sig längre fram. Och att hade värdena varit alldeles i taket hade jag behövt gå till specialist mvc. Så jag tror inte du behöver vara orolig! 
  • decemberapril

    Hej!

    Här om dagen var jag och gjorde KUB och allt så bra ut, fick lägsta risk så det känns så skönt! NU när det känns lite mer safe funderar jag på om jag vågar gå med i en Facebook grupp för oss med BF i juni 21. Har sett att det skrivits om det för ett tag sedan, kan någon berätta mer? Hur gör jag? Vad har ni för upplevelser? Får man ut något bra av att vara med eller är det mycket pekpinnar och sådant tråkigt?

Svar på tråden BF juni 2021