HJÄLP! Problem att förstå "halvtidföräldrar"
Kan vi reda ut en sak här: Menar du att ni blir ombedda att ta barnet UTÖVER er varannan vecka - alltså vabba på mammadagarna? Eller menar du att du tycker att hon borde ha kvar sjuk dotter hos sig när pappaveckan börjar, och då vabba åt pappan?
Är det alternativ 1 så får ju pappan bestämma om han vill ha dottern extra eller inte, och sedan får han ta vabben om han beslutar sig för det. Är det alternativ 2 är det ju inget att fundera på - pappans vecka pappans vab.
Att ni haft mer vab än henne är väl inte särskilt konstigt när ni ju har fler barn. Ska hon ta mer föräldraansvar än pappan för att han valt att skaffa fler barn med en annan..?
Att du VÄLJER att ta pappans vab får ju stå för dig, och det känns konstigt att du börjar dilla om att det är sååå märkligt att du gärna tar dottern istället för mamman - du tar ju dottern istället för pappan... Vill inte han vara med sitt barn eller? Passa på att ta så mycket vab som möjligt på sin vecka, när han ju bara är deltidsförälder?
Annars är det väl enkelt. Pappavecka = pappa vabbar. Mammavecka = biomamma vabbar.
Precis som påpekats ovan, att ts med pappan har mer vabb beror på att de har fler barn tillsammans och det innebär inte att pappan automatiskt då har mindre än 50% ansvar över sitt första barn, som ts tycks vilja få det till.
Att ts sedan tar pappans vabb på pappaveckan är ingenting som biomamman har med att göra alls. Det är något som ts och pappan kommer överens om. Ställer ts upp på det får ts faktiskt skylla sig själv.
Och jag ställer mig också frågan: vill inte pappan vara med sina barn (även sitt äldsta) så mycket som möjligt? Nej just det, ts skrev ju någonstans att pappan var extra känslig osv. (Och så är han väl som så många andra män, helt oumbärlig på sin arbetsplats). Om nu pappan tar massor av extra kvällar för att biomamman vill gå på fest är det väl något som pappan får neka. Och ts får ta den diskussionen med pappan, varför han inte nekar. Men nej just det, pappan var ju extra känslig. Nej men då såklart, han behöver två kvinnor som krattar runt honom hela tiden (ts och biomamman) så han skall slippa ta ansvar och/alternativt slippa säga nej.
Och så undrar man varför det fortfarande finns "kvinnofällor" i dagens moderna samhälle, när många kvinnor gladeligen själva gång på gång går rakt in i dem, ja rent av bygger dem själva.