Ingen duschar efter skolidrotten
Givetvis försvarar jag inte våldtäkt.
För mig är det ganska självklart att vuxennärvaron i omklädningsrum/dusch sker med personal av samma kön som barnen. För mig är det också rätt självklart att det alltid ska vara mer än 1 vuxen, o ingen ska lämnas ensam kvar.
Jag respekterar alla era tråkiga erfarenheter, det gör jag verkligen.
Men jag hävdar endå att detta med att vara naken tillsammans med andra i en sån här situation blir lättare o lättare ju mer man utsätter sig själv för det, precis som alla andra rädslor o fobier "face your fears".
Det kanske skulle funka att skolan alltid planerade in alla idrottspass i slutet av dagen så barnen kunde gå direkt hem efter? Men det är väl inte praktiskt genomförbart?
Men om vi nu prompt ska dalta med barn och ungdomar o låta de själva välja om de vill duscha eller inte så tycker jag faktiskt att det vore bättre att göra om idrotten helt istället.
Ta bort all fysisk aktivitet o lär bara ut träning i teorin, kraftsamla sen o satsa allt krut på att lära barnen och ungdomarna hur man fixar en sund och nyttig kost, vikten av sömn, osv. Lär ut hur man lever en hälsosam livsstil.