Jag tror min sambo är bipolär eller har adhd, han vägrar utreda sig!!
Varför vill du skaffa barn med en stor unge???
Varför vill du skaffa barn med en stor unge???
Vad vi försöker säga dig TS är att det spelar faktiskt ingen roll om din kille har en diagnos, det är absolut inte omöjligt att ADHD finns med i bilden med tanke på vad du beskriver,
Så länge han inte själv ser något problem och vill förändra sitt beteende så kommer det att vara kaos och en bebis som kanske skriker och tar all uppmärksamhet han får från dig kommer inte att förbättra situationen - för att inte tala om hans vilja och förmåga att sätta sina egna behov åt sidan för att vara förälder!
Därmed inte sagt att personer med diagnos inte kan vara bra föräldrar, varken bipolär sjukdom eller ADHD innebär automatiskt att man bara tänker på sig själv och bär sig åt som en treåring då det går emot en. Många lär sig att hantera sina svårigheter och behandlar sina humörsvängningar, men då krävs det insikt och vila!