• Sogol

    Självhjälpgurus?

    Vad är eran åsikt om självhjälpgurus?

    De som skriver böcker och håller tal om självförbättring. Typ i denna stil:

    "Du kan bli vad du vill, det är bara du själv som sätter gränserna. Du skapar din egen lycka. Så jag vill att du skriver ner vad du vill, gör en tidsplan där du sätter en deadline när ditt mål ska vara uppnått. Sen skriver du ner vilka åtgärder du behöver ta för att komma dit. Varje morgon när du vaknar ska du även säga några självaffirmationer, jag tycker om mig själv, vad jag än bestämmer mig för klarar jag av."

  • Svar på tråden Självhjälpgurus?
  • Sogol
    Anonym (Anna) skrev 2020-07-28 07:30:05 följande:
    Min åsikt: Dom har hittat ett sätt att tjäna pengar på floskler som lägger allt ansvar på individen. "Du skapar din egen lycka" och om du misslyckas är det därmed ditt eget fel. I längden tror jag dom får fler att må dåligt än att må bra, samtidigt som dom cashar in.
     
    Folk vill alltid ha enkla svar på komplexa problem. Vissa skyller allt på invandringen. Andra läser en självhjälpsbok och tror att ens egen inställning är det som står i vägen för framgång och lycka. Vissa tror att positivt tänkande botar cancer etc.  
    Precis! Det blir ett svart och vitt tänk. Visst kan man påverka sin situation. Men det finns även yttre omständigheter man inte kan påverka. Men det är ändå intressant det här med placebo effekten, att om man tror det ska funka så gör det det i vissa fall.
Svar på tråden Självhjälpgurus?