Inlägg från: momjanet |Visa alla inlägg
  • momjanet

    Ett totalt ruckel

    Du kan göra en orosanmälan till soc.
    Han kan få hjälp med annat boende men bara om han själv vill för det går inte att tvångsflytta människor från deras egna bostäder även om det är ruckel.
    Men soc och biståndshandläggare brukar kunna vara skickliga och kunna övertala människor i liknande fall.

  • momjanet
    MammaTillDansband skrev 2020-07-10 05:57:48 följande:
    Ni stadsbor är ju roliga. Ryggmärgsreflexen är att "nå myndigheter" ska lösa problem åt er.
    Jag skulle tro att den äldre mannen är ett original, som lever sitt liv utan att bekymra sig nämnvärt över vad omgivningen tycker om saken. Visst, du kan bussa socialen på honom, men det är säkert inte första gången någon gjort det. Han kommer troligen mest bli arg på att inte få vara ifred för "nå myndigheter".

    Förslag på bättre lösning: ta med dig en termos kaffe och en påse bullar (eller kanske en nybakt sockerkaka?) och knacka på hemma hos den gamle mannen. Han kanske bli arg för detta med, det vet man aldrig, men det är betydligt större chans att du blir insläppt och kan prata med honom, än att en drös Prussiluskor från socialförvaltningen får göra det!
    Stadsbor?

    Jag bor på landsbygden och har fler än en gång mött personer som liknar det TS skriver om. Och jag har personligen sett att de fått hjälp av socialen att komma till annat boende. En bodde tex i ett uthus utan vare sig el eller vatten. Det funkade så länge som hen var frisk. Sen bröt hen benet och det var då jag kom i kontakt med personen. Den misären som mötte mig innanför dörrarna var obeskrivlig.

    Det är oftast inte ett eget val utan det "bara blir så". Men ingen av de jag vet som fått boende via soc har någonsin velat komma tillbaka till sin forna misär utan de trivs förträffligt bra med värme, el, vatten och grannar.

    Skillnaden mellan stad och land är att på landsbygden får människor oftast hjälp, i städerna har de bara hemlöshet att "se fram emot".
  • momjanet
    fornminne skrev 2020-08-05 14:39:33 följande:
    Sen utesluter inte det ena det andra. Man kan gå dit med en termos kaffe (om man vill), samtidigt som man gör en orosanmälan till socialtjänsten. Målet är att gubben ska slippa få ett tak över sig, samt ta reda på om han behöver eller vill ha hjälp. Inte tvinga honom därifrån.
    Exakt så!
  • momjanet
    MammaTillDansband skrev 2020-08-10 09:13:35 följande:
    Du personligen har sett till att de fått hjälp, ja. Du har själv varit där, hemma hos personerna och förmodligen haft en relation till dem. Du har, åtminstone bildligt talat, lortat ner dina egna händer, skulle jag tro.
    TS beskriver hur hen inte tänker vara närvarande själv, hen bryr sig tillräckligt för att vilja kontakta "nå myndigheter", men inte tillräckligt för att själv ta kontakt med den gamle mannen och faktiskt prata med honom och lyssna på vad han har att säga.
    Det är skillnad imho.
    Du antar fel.
    Tillskriv mig inte dina sanningar i ett tarvligt försök att ogilitigföklara det jag skriver.
    Läs det jag skriver och inte det du vill läsa.

    Min och TS situation är fullt jämförbara.

    I framtiden: sluta argumentera med halmgubbar...
Svar på tråden Ett totalt ruckel