Inlägg från: Anonym (Abc) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Abc)

    Arbetsrätt eller partibok? Vad är viktigast

    Anonym (tobbe) skrev 2020-05-26 23:50:30 följande:

    Det är rätt vanligt att klåpare brukar ha den åsikten om andra kollegor. Sen vad tror du händer om man tar bort anställningsskyddet? Jo du som hantverkare kommer tex få jobba på betydligt farligare arbetsplats där arbetsgivare kommer slarva med säkerheten och kommer öka hur mycket du ska hinna med på kortare tid. Klagar du ja då får du kicken. Eftersom dom inte behöver ha något vettigt skäl så är det bara att kicka alla som klagar. Sen om du slutar och ska ta ett nytt arbete då får du svårt eftersom väldigt många kommer köra med samma. Det är så det fungerar i länder med dålig arbetsrätt. Sen är det svårt att tro att du är arbetare du låter mer som en företagare. Det är det som är tragiskt att vi fått så många som dig som sviker allt som tidigare arbetare kämpat för.


    En dålig arbetsgivare kommer inte få några anställda och företaget kommer gå under. Alternativt att det företaget behöver konkurrera med högre löner för att folk ska vila jobba där.

    Jag arbetar som it-konsult och vissa av mina kollegor är jättedåliga. Problemet där är att det då inte går att sälja deras tid till kunder så det sitter där med beläggning på kanske 10 timmar i veckan på enklare uppdrag och resten av tiden så gör de ingenting alls.
Svar på tråden Arbetsrätt eller partibok? Vad är viktigast