Ung och ofrivilligt barnlös
Hej!
Förstår absolut dina tankar.
Jag och sambon började försöka när jag var 24, visst lite äldre än dig men jag möttes också (och gör fortfarande) av en del kommentarer. Idag är jag 28.
Ja, man behöver inte stressa för att man är för gammal, men man stressar ändå eftersom ens planerade framtid hela tiden blir försenad, det är stressande att inte veta. Den tar lite tid att bli sams med ovissheten. Men det går. Vissa dagar går lättare och andra inte.
Man måste bli sams med att hela resan är en just en resa, det kan bli tufft, det kan gå lätt. Bara man vågar vara i det och få utlopp för sina känslor på vägen, så klarar man allt.
Hoppas ni får bra hjälp och kanske svar på vad som kan vara fel, eller i bästa fall -att det löser sig självt.
I vårt fall visade det sig att min sambo helt saknade spermier i utlösningen när vi gjorde utredningen, därför hände aldrig något för oss. Som tur är kan man göra ingrepp på mannen och leta upp spermierna, med tur kan man hitta. (Det gjorde man hos oss).
Kram!