Min sambo går aldrig upp med barnen
Säg att du på riktigt funderar på att separera så kommer han nog få eld i arslet.
Säg att du på riktigt funderar på att separera så kommer han nog få eld i arslet.
Vissa människor behöver mera sömn, andra mindre. Här är det nog jag som går upp med barnen 99% av gångerna. Det är ok, jag klarar mig på 4-5h sömn per natt. Sambon behöver sova mera. Jag gör nog mera av hushållsarbetet överlag också, det är inte tungt på nått sätt, sambon är bra på annat.
Jag tycker det allmänt är ganska mycket millimeterrättvisa och offerkoftmentalitet på det här forumet. Massor av kränkta feminister som gnäller över att dom måste spendera tid med sina barn och lipar över hur tungt det är att plocka i diskmaskinen.
Om du verkligen behöver 10-11timmar sömn per natt så har ni förstås ett problem, då måste ni komma fram till en lösning. Pappan kan kanske sova i barnens rumm vissa nätter.
Oj oj oj då. Bäst jag stiger upp på barrikaderna och kämpar för min rätt till millimeterrättvisa då. Man baxnar vilka stjärnor det finns på det här forumet, inte att undra på att de flesta här är inne på sitt sjunde barn med sex olika män.
Jag är man din tomte. Det kanske kommer som en nyhet för dig att många mån tar ansvar för hushållet?