Anonym (Eh) skrev 2020-02-11 10:44:24 följande:
För det första
Svensk folkdräkt, som förövrigt används väldigt sällan, är inte till för att dela in kvinnor i ärbara och icke-ärbara. De är inte till för att visa att kvinnan är kysk. Det finns inget värderingspaket kring den svenska folkdräkten som handlar om att kvinnan ska vara underordnad mannen. Inga flickor och kvinnor misshandlas, hotas eller kallas hora om de vägrar bära folkdräkt.
För det andra
Hijab, niqab etc är inte att betrakta som folkdräkter. Genom ditt inlägg visar du att du har enorma kunskapsbrister när det gäller slöjan.
Kristna (svenska) kvinnor täker/täckte sitt hår av samma anledning som att muslimska kvinnor täcker sitt hår. Det handlar om religion. Att det bara finns ett hundatal kristna nunnor som täcker sitt hår eller att folkdräkter numera är mindre vanliga innebär inte att symbolvärdet när svenska kvinnor täcker sitt hår försvinner. Förbjuder vi slöja så kommer det att begräna religionsutövningen och användandet av svenska folkdräkter i vårt land och Sverige kommer tillsammans med Nordkorea och Saudiarabien, Iran och liknande totalitära stater inte står upp för fri religionsutövning.
https://www.svd.se/slojan-har-en-lang-historia-i-sverige
Gifta svenska kvinnor dolde i regel sitt hår fram till för drygt 100 år sedan, sedan släpptes det fram bit för bit. Denna historia har länge varit ganska okänd, men en ny doktorsavhandling har nu frilagt utvecklingen där kvinnorna började visa alltmer av sitt hår i takt med sekulariseringen och uppluckringen av gamla normer.
Synen på kvinnans hår går som så mycket annat inom kristendomen tillbaka till Paulus, inte till Jesus. I första Korintierbrevets elfte kapitel påtalar Paulus att en kvinna drar skam över sitt huvud om hon ber eller profeterar barhuvad.