Kusinen skrev 2020-01-17 07:55:15 följande:
Vad menar du med att det blir hårt? Limpor får ofta en hård yta men ska förstås vara mjuka i mitten. Vill du ha ett helt igenom mjukt bröd är det bättre att baka brödkakor. Prova med rågsiktskakor, det är ganska lätt.
Mer färg på brödet kan man få genom att pensla det innan man sätter in det i ugnen, men det låter väldigt konstigt om brödet inte öndrar färg alls.
Inte så här hårt, tänker jag. Den är väl någorlunda mjukt inåti men inte så här pass hård på ytan tror jag att det inte skall vara.
brallison skrev 2020-01-17 08:34:26 följande:
Följer du nån recept? Vill du lägga ut den här, så kan vi se vad som orsakar problemet? Jag bakar bröd rätt så ofta och misslyckas bara enstaka gånger (oftast om jag råkar ha för mycket mjöl/för lite vätska).
Smular ner en halv jäst. Häller fingervarmt vatten. Sedan mjölet. Beroende på hur mycket mjölet vart, kan jag ta mer vätska och även tvärtom, om det är för lite mjöl kan jag hälla på lite mer mjöl. Så det inte är allt för geggigt och blöt. Sedan knådar jag inne i bunken och därefter lägger jag på kökshandduken över bunken och låta det jäsa en stund/20 minuter.
Sedan tar jag fram bakplåtspapper och gör den redo för ugnen. Ungefär så. Jag har tyvärr ingen brädda eller någonstans som jag kan knåda/kavla degen någonstans. Så jag använder händerna och liksom, försöker göra något runda deg och lägger den i bakplåtspappret därefter ugnen 