okej priser för en självlärd konditor?
Eftersom man inte har sakerna på lager och beställningar kan komma så är det jättesvårt att ta exakt pris.
Hur gör ni andra?
Exempel:
Smör finns bara i 500g/förpackningar, men du behöver egentligen bara 350g i tårtan, men du måste ändå köpa de 150g extra, ska de utgifterna räknas in i tårtan eller eftersom du behåller de 150g själv så behöver köparen då bara betala för 350g?
Ett konditori har användning för smöret till andra saker, du behöver det egentligen inte...
(Tänker på syltburkar, ordgubbar/phyllis som inte går köpa lösvikt nu utan i korgar, även om det bara går åt ex. 5 dl grädde så måste du köpa minst 8 dl för att vara säker på att kunna täcka allt när du väl gör tårtan)
Jag upplever i alla fall att alla inköp blir gemensamt väldigt dyrt, än om man räknar ut exakt vad tårtan kostar. Därför tar jag inga beställningar än från släktingar, som jag kan ge bort tårtan till med kärlek, för det lönar sig inte ekonomiskt.
:)