Inlägg från: Mrs Moneybags |Visa alla inlägg
  • Mrs Moneybags

    Barnets säkerhet i Stockholm

    Jag bor i Solna och det är helt okej. Min son går i skolan inne i stan eftersom jag anser att skolorna i Solna är för dåliga (det finns ett par som är bra, men de ligger åt fel håll för mig).

    Se till att hitta en fin skola med trevliga barn och föräldrar, även om ni får åka en bit. Det kan det vara värt.

    I övrigt är jag inte orolig för min sons säkerhet, vi följer honom till och från skolan varje dag (han är 8) och han kommer att få åka själv när han börjar mellanstadiet. Det gäller att ge barnen både en känsla av frihet och "street smarts" samtidigt som man håller koll på dem och ser till att de inte blir utsatta för något obehagligt.

    Jag är inte ett dugg orolig, egentligen. Så länge man inte är ute på kvällar och nätter har man väl inget att oroa sig för. Det är ju massor med folk ute på dagtid när barnen rör sig ute. Då är jag mer orolig för när han blir tonåring och kanske blir rånad av någon en kväll på stan. Men det kan ju hända oavsett var man bor, tyvärr. 

Svar på tråden Barnets säkerhet i Stockholm