Anonym (NN) skrev 2019-12-19 18:45:12 följande:
Jag hade aldrig skrivit så i en fb grupp på det där sättet, vad pinsamt. Hellre då att barnet går utan frukt och får äta sig mätt på lunch och mellanmål. Visst jag låter kanske hemsk men barnen överlever även om det inte är så kul att inte ha frukt när andra har det. Mina föräldrar hade inga problem att köpa frukt men att det precis varenda morgon kom med i väskan hände inte då det ibland var uppätet/ bråttom/ glömdes och det var inte hela världen.
Tar de upp frågan så är det nog sant, om det inte är en principsak om att skolan inte får kosta pengar men det låter inte så.
Ja, tänk att det fortfarande upplevs som pinsamt att behöva berätta att man är fattig. Skulle också tycka det var väldigt jobbigt att behöva berätta att jag är så fattig att jag inte har råd med frukt. Skammen över att inte har råd lär nog inte göra fattigdomen enklare.
Att dina föräldrar ibland glömde din frukost är inte riktigt jämförbart med att aldrig ha råd med frukt. De barn som har fattiga föräldrar blir nog tidigt medverka om att de är fattiga, att de aldrig får julklappen de skulle vilja ha eller kan få gå till simhallen eller ha kalas.