Anonym (Trådstartare) skrev 2019-12-06 12:46:47 följande:
www.expressen.se/debatt/staten-borde-begransa-porren/
"I dag är våld och kränkningar ett vanligt inslag i majoriteten av så kallad ?mainstream porr?, som dessutom finns enkelt och gratis att tillgå i en vanlig mobiltelefon.
Då medelåldern för pojkars första kontakt med porr är strax över elva år, anser Centerkvinnorna att det är hög tid för vuxenvärlden att ta sitt ansvar, dels inom ramen för skolan men också genom lagstiftning där vi vill försvåra tillgången till pornografi på internet för just barn och unga.
De flesta unga har konsumerat pornografi. Majoriteten av killarna tittar regelbundet. De allra flesta har aldrig talat med någon vuxen om det som den allt våldsammare pornografin porträtterar.
Vi vet dessutom att hög konsumtion av pornografi kan medföra attityder som förminskar allvaret i frågan om våld mot kvinnor. I Sverige har poliser vittnat om att sexuella övergrepp bland ungdomar de senaste åren blivit grövre. Psykologer hävdar att pornografin är en bidragande faktor.
Pornografin medverkar till att skjuta på gränserna för vad som är okej för killar att göra, men också för vad en tjej ska tänkas gå med på. Detta begränsar både pojkar och flickors sexuella hälsa men bidrar också till en våldskultur som vi vill bekämpa. Med anledning av detta vill Centerkvinnorna att sex- och relationskunskap blir ett obligatoriskt och enskilt ämne i skolan, där pornografi kan diskuteras och problematiseras utifrån ett genusperspektiv och principen om alla människors lika värde.
Centerkvinnorna vill att regeringen tillsätter en utredning för att titta på huruvida införandet av systemet opt-out, som filtrerar bort pornografiskt material på internet, skulle vara ett användbart verktyg för att stärka privata och offentliga konsumenters inflytande i till exempel skolan eller det egna hemmet.
Det skulle innebära att staten i samarbete med internetleverantörer tar fram ett filter mot pornografisidor som redan från start är installerat i datorn, telefonen eller surfplattan. De myndiga konsumenter som vill kan sedan genom ett enkelt samtal till sin operatör ta bort filtret. Det handlar alltså inte om förbud av pornografi utan om att skydda barn och ungas hälsa genom att begränsa tillgängligheten.
Centerkvinnorna planerar att lyfta dessa frågor på Centerpartiets partistämma i höst och vi hoppas samtidigt att regeringen och andra partier vågar följa efter. Som liberala feminister är det centralt för oss att alla, oavsett könstillhörighet, äger rätten över sin egen sexualitet och också rätten att själv kunna utforska den.
Genom att porrindustrin fritt får agera sexualupplysare till barn och unga riskerar deras sexualitet att kapas av en våldskultur som tävlar om att lära pojkar och män hur de på bästa sätt kan förtrycka, förnedra och förbruka kvinnor och flickor. Detta behöver vi sätta stopp för."
Jag har redan läst artikeln.. men undrar vart det står att det finns ett samband mellan porr och MORD?