• Eeii

    Ruvardagar - följas åt?

    Hej! Är 41 år gammal och hade äggplock förra måndagen och insättning förra onsdagen. Har testdag 13/12. Detta är min andra IVF. Det första gjorde jag hösten 2017 med färskt ägg och ett år senare försökte vi med ett ägg från frysen. Inget lyckades tyvärr. Inför denna vända kände jag mig verkligen positiv. Fram till idag då jag började få mina typiska symptom på att mensen är på väg...illamående, finnar och molande värk i ryggslut. Känner mig arg, ledsen och besviken. Ja, ni känner säkert igen känslan. Följa gärna åt här. Skönt att bolla med andra som går igenom samma sak. Kram och styrka till er alla. ??

  • Eeii
    Jooosen skrev 2019-12-02 22:20:39 följande:

    Samma testdag för oss då. Satte oxå in förra onsdagen fast med ett fem dagars fryst. Känner inte heller att detta har gått vägen. Känner absolut inget. Inga ömma bröst och inte ens lite värk i magen!! När borde din vanliga mens komma? Svårt o jämföra iofs om du tar vaginaltabletter som brukar skjuta upp den ...


  • Eeii
    Jooosen skrev 2019-12-02 22:20:39 följande:

    Samma testdag för oss då. Satte oxå in förra onsdagen fast med ett fem dagars fryst. Känner inte heller att detta har gått vägen. Känner absolut inget. Inga ömma bröst och inte ens lite värk i magen!! När borde din vanliga mens komma? Svårt o jämföra iofs om du tar vaginaltabletter som brukar skjuta upp den ...


    Eeii skrev 2019-12-02 23:22:01 följande:
    Vi får hålla tummarna för varandra! Enligt min app ska min vanliga mens komma på fredag men vet inte om det ändras efter alla hormoner. Har kört långa programmet med spray och sedan sprutor. Nu tar jag Lutinus tre gånger om dagen. När är din mens beräknad att komma?
  • Eeii
    staypositive80 skrev 2019-12-03 10:18:10 följande:

    Hej! Ja, vi följs åt här och peppar/stöttar varandra. Det kan ju faktiskt gå :) Tror det är väldigt olika med symptom, vissa känner mycket medan andra inget fastän de plussar. Jag har två nära vänner som lyckades med att få barn på sin första IVF och ena tjejen var 40 år då, känns ändå hoppfullt.

    Jag är på RD3 idag och känner lite molvärk i nedre delen av magen, Kan vara mens som är på väg, eller att något "händer" där nere, eller Lutinus. Tar också den den 3 ggr om dagen och det känns som att symptom kan spöka med den. Vaknade tidigt imorse illamående och kunde inte somna om. Men kan ju vara spöksymptom, för att man så gärna vill att det ska kännas något. Snurrigt är det.

    Hur många dagars empryo satte du in? Kör du privat klinik nu i Sverige? Jag har en vän som ska göra sin IVF i Spanien. De verkar bättre på att avgöra äggkvalite och har kommit längre i forskningen jmft med Sverige.

    Aja, hoppas allt går bra! Stoor kram!

     


    Åh, jag hoppas verkligen det! Vill sååå gärna. Känner verkligen igen de där spöksymptomen som ju faktiskt kan vara riktiga. Men så är det det där med att symptomen är typ de samma inför kommande mens som om man skulle blivit gravid. Man blir ju knäpp!

    Jag satte in ett tvådagars och gjorde det på Carl Von Linnékliniken i Uppsala. Så fina människor som jobbar där. Du, vart har du gjort din behandling? Spännande med Spanien, ska kolla upp det.

    Stor kram till dig!
  • Eeii
    staypositive80 skrev 2019-12-03 18:40:57 följande:

    Härligt att du har en bra klinik! Har hört bra om Carl von Linné kliniken. Rmc i Malmö har varit ok, har dock haft olika läkare vid varje besök och det har inte känts hundra... Blir lite löpande band där och stressigt. Samtidigt bra att man får gratis försök via landstinget.

    Håll mig uppdaterad om hur det går för dig. Vi hoppas på det bästa för oss alla!


    Ja, jag är verkligen så nöjd med dem. Alla är så otroligt omtänksamma och tar sig verkligen tid för oss vid varje besök vi varit där. Trist att din är sådär men resultatet kan ju ändå bli bra, vi får hoppas på det.

    Hur känns det nu för dig? Jag vaknade i morse med typisk mensvärk men just nu känner jag inget. Hade inte så mycket känningar igår heller och då kommer ju det där hoppet som ett brev på posten. Vågar varken tänka det ena eller det andra utan vill nu bara att dagarna ska gå och att mensen ska hålla sig borta. Vi håller varandra uppdaterade. Kram
  • Eeii
    staypositive80 skrev 2019-12-05 07:19:18 följande:

    Ruvardag 4 idag, och beräknad mens idag men än känner jag inget. Har haft lite molvärk från och till i veckan och lite hugg i nedre delen av magen, men kanske lutinus?! Hoppas mensen håller sig borta här också. Härligt att du inte heller fått din och att du mår bra. Jag tycker dagarna ändå flyter på bra, sysselsätter mig med jobb och sen lite tv-serierna när jag väl är hemma - för att inte googla för mycket haha!

    Idag är det julfest med jobbet, men kör bil så använder det som ursäkt för att inte dricka.

    Vilken RD är du på nu?

    Så spännande det här! Tänk om bara fått plussa alla här!! Kram


    Håller tummarna att mensen inte kommer! För mig flyter dagarna på när jag har noll symptom. Så fort den molande värken i rygg och mage kommer blir jag så orolig...vill så gärna vara gravid! Nu är jag på ruvardag åtta.

    Ja, tänk så underbart om vi alla plussar. Hoppas! Kram
  • Eeii
    Jooosen skrev 2019-12-05 09:34:22 följande:

    Rd 8 med femdagars idag. Mensen borde komma imorn eller lördag. Känner mensvärk då o då. Är typ säker på att mensen kommer. Mina bröst känns allmänt slappa o inte alls stora som verkar vara det vanligaste... ömma bröstvårtor fortf. Har ni något annat symptom än molvärk? Åå hoppas det går vägen åtminstone för någon av oss!! Denna psykiska press. Det jobbigaste är om mensen kommer på jobbet tkr jag... den får gärna vänta tills helgen isf hehe... kram på

    Er!


    Jag vet, den psykiska pressen är ren tortyr! Och när tiden för BIM närmar sig så är man (åtminstone jag) som ett nervvrak. Analyserar sönder allt som händer och icke händer i kroppen. Jag håller tummarna för att din mens håller sig borta.

    De symtom jag har är molande värk i nedre rygg och i magen. Precis som jag alltid har innan mensen kommer. Det var värst i söndags och måndags, de senaste dagarna har varit lite mindre. När var det du har testdag? Jag har ironiskt nog fredag den 13:e. Kram
  • Eeii
    staypositive80 skrev 2019-12-06 06:50:27 följande:

    Jag har testdag lite innan er, 11 dec. Är idag på RD6 och vaknade av illamående. Mina bröst ömmar också idag. Har inga menssmärtor alls och den känns långt borta, även om den var beräknad igår. Fast sånt kan ju ändras snabbt... Men hoppet lever! Så himla kul om vi alla plussat :)


    Åh, men det låter väldigt lovande tycker jag, så underbart! Själv vaknade jag med molande värk i magen och nedre ryggen så jag misstänker att mensen dessvärre är på g. Blir så stressad och orolig även fast jag vet att jag inte kan påverka detta. Försöker att koppla bort men med den där värken blir det svårt. Enligt min app ska min mens komma idag men när jag kollat upp hur man ?ska? räkna vid IVF är det enligt den dags för BIM på måndag, 14 dagar efter mitt äggplock. Men så tänker jag att spray, sprutor och Lutinus säkert stökar till det för mig. Suck vad jag tycker detta är jobbigt! ????
  • Eeii
    Tussss skrev 2019-12-06 11:18:34 följande:

    Hej, 

    Jag hoppar in här också 

    Jag är på ruvardag 4 idag med en 5dagar efter ett FET. Vågar knappt skriva här, har gått åt pipsvängen varje gång tidigare 

    Jag har beräknad mens på söndag och hittills har jag noll symptom. Jag har inte haft några symptom på mina två tidigare plus heller som iofs slutade illa. 


    Förstår känslan...är likadan. Vill att så få i min närhet ska veta för jag vågar inte hoppas på ett positivt resultat. Känns som att ju färre som vet desto större chans. Vet inte varför jag känner så men det är mycket jag inte förstår mig på i denna iVF-karusell. Håller tummarna för dig! Kram och styrka.
  • Eeii
    staypositive80 skrev 2019-12-08 09:30:09 följande:

    Idag kunde jag inte vänta längre och smygtestade imorse när jag vaknade (har testdag på torsdag, så om 4 dagar). Fick ett svagt plus :) är så himla glad, kan knappt fatta det. Får testa igen på torsdag för att verkligen vara på säkra sidan men det bådar gott :)


    Men åh så himla roligt, stort grattis!
  • Eeii

    Hur går det för er alla? Har varit så positiv eftersom jag inte haft en tillstymmelse till mens på g. Fram till igår. På eftermiddagen var det svagt rosa/beige i trosskyddet och jag blev så ledsen. Det var väldigt lite men idag var det en tydligare fläck; rosa/brunt i färger. Alltid ca tre dagar innan mens får jag som en brun flygning så nu misstänker jag att mensen är på g. Kan tänka mig att den kommer så snart jag slutar med Lutinus vilket är idag. Jag trodde verkligen att det skulle gå vägen denna gång eftersom mensen hållit sig borta så länge. Vid vårt första försök kom mensen mycket tidigare. Det är som att min kropp spelar mig ett spratt. Har alla symptom på att mensen är på g men ändå hoppas jag. Blir så trött på mig själv. Testdag på fredag men det känns som det är kört. Vill bara skrika rätt ut...

  • Eeii
    Myranisaurius skrev 2019-12-12 06:24:33 följande:

    Men å så trist, hoppas det ändå inte är mens! Har du lyckats hålla dig från att testa i förväg? Jag har rd 12 idag men det är så jobbigt att inget är säkert någon gång! Man kan ju aldrig slappna av!

    Hur gåre för er andra? Testat? Symptom?


    Jag vet, känner mig så ledsen och vet inte var jag ska göra av alla känslor. Är helt säker då jag alltid får såhär innan mens och nu kommer det bara mer och mer. Jag har inte testat ännu. Har testdag i morgon men ställer in mig på att det är negativt. Håller tummarna för dig att ingen mens kommer. Kram
  • Eeii
    staypositive80 skrev 2019-12-12 07:01:52 följande:

    Åh så typiskt! Vilket skit om det blir mens. Jag håller dock tummarna för fredag, för man vet ju aldrig.... Stor kram!


    Tack fina men jag är ganska säker på att det är kört. Kram
  • Eeii
    staypositive80 skrev 2019-12-12 07:06:44 följande:

    Jag har officiell testdag idag och fick starkare plus jämfört med i söndags. Mår bra annars, lite ömma bröst och ballongmage men i övrigt inget. Får hoppas allt går vägen nu bara, vet ju att missfallsrisken ökar med åldern, och jag är 39... Men får ta en dag i taget.

    Skickar en massa kramar till er som skrivit i tråden, stöttat, delat med er med hur ni mått och varit kanonfina. Vill gärna höra hur det går för er (om ni inte skrivit på ett tag) och hur ni mår!


    Åh så himla underbart, stort grattis och mängder med lycka till. Hoppas allt kommer att gå bra! Kram
  • Eeii

    Hurra för alla plus! Så glad för er skull. Dessvärre fick jag negativt besked idag när jag testade men det var förväntat eftersom jag börjat blöda lite. Var så hoppfull denna gång men så blev det negativt besked. Igen. Det känns som att hjärtat ska gå sönder. Men, jag ger inte upp. Ska bara sörja detta och sedan blir det nya tag. Kram på er alla!

Svar på tråden Ruvardagar - följas åt?