Sockärring skrev 2019-11-26 11:53:36 följande:
Huset har vart till salu tidigare, förmodligen förra året (går ej att hitta datum, bara att den blivit borttagen från hemnet vid ett tillfälle) vilket ju indikerar på att de försökt sälja men ej lyckats. Förmodligen har de försökt sig på en enkel renovering under året, som ej blivit särskilt bra (men dem kanske inte har ögon för sådant). Och nu försöker de igen med en högre förhoppning om.att den ska bli såld.. Det var bara vi på den första visningen (som man anmälde sig till hos mäklaren innan, ej öppen) och då skulle två par till ha kommit men de dök aldrig upp. Huset har legat ute i 18 dagar och den öppna visningen är på söndag.
Ok, då tycker jag att ni kan lägga ett lägre bud. Hur lågt kan bara ni bestämma. men när ni går på visningen så var ärliga mot mäklaren att ni tycker att huset är i stort behov av omfattande renovering. Gör ett överslag på hur mkt det kan tänkas kosta (jättesvårt, men är det 100 000 eller 500 000?), och ta det i beräkningen när ni lägger budet.
Det är nyttigt att mäklaren får höra hur ni tänker, för detta utgångspriset verkar ju vara totalt fel om det är i så dåligt skick, samt intresset är så lågt.