Ivf 2020 - ofrivillig barnlöshet
Här ser ni bilden:
www.bilddump.se/bilder/20200330210041-2001:14bb:40:2ad:1d80:65c3:8f2d:213f.jpeg
Vad tror ni?
Här ser ni bilden:
www.bilddump.se/bilder/20200330210041-2001:14bb:40:2ad:1d80:65c3:8f2d:213f.jpeg
Vad tror ni?
Kul att du ser det :) Har inte tagit någon ägglossningsspruta utan FET i naturlig cykel.
Jag misstänker att jag blivit överstimulerad :(
Äggplocket gjordes för ca 2 veckor sedan & embryoinsättning för ca 1 vecka sedan.
Började märka för någon dag sedan att min mage har svullnat upp som en ballong typ ser ut som jag är i 8nde månaden
Det låter ju inte bra. Har du varit i kontakt med kliniken?
Grattis! Jag skulle precis skriva att risken för Överstimulering stiger om man blir gravid, särskilt om symtomen kommer sådär sent så låter det som att det kom pga graviditet ;) Ta det försiktigt och hoppas det lugnar ner sig snart!
Usch ändå!! Men grattis massor till plusset! Krya på dej!
Stackars! Skönt att du har fått hjälp nu iaf!
Grattis till plusset :). Om så starkt plus redan så kanske tvillingar. Du hade väl testdag på söndag, 2 dagar efter mig?
Den testdag som kliniken har satt är en dag efter beräknad mens för mig så den är rimlig. Rekommendation generellt på de där testerna brukar ju vara att testa då mens skulle startat.
Jag kommer nog dock testa imorgon bitti :)
Åh vad nervöst. Har du haft det förut någon gång?
Jag har tagit gravtest som visat rätt svag linje vid tidpunkt för mens å sen har det blivit biokemisk graviditet. Ända gången då jag gick längre till v 9 va strecket jättestarkt två dagar efter beräknad mens.
Nu tog jag test på kvällen. Tror på biokemisk. Tuttarna inte lika spända idag heller :(