Ivf 2020 - ofrivillig barnlöshet
Inte menat att måla fan på väggen så klart, hoppas så klart det lyckas långt innan <3 Men jag menar, så behöver du kanske inte stressa om en viss gräns, utan det finns alternativ :)
Inte menat att måla fan på väggen så klart, hoppas så klart det lyckas långt innan <3 Men jag menar, så behöver du kanske inte stressa om en viss gräns, utan det finns alternativ :)
Det blev 7 ägg. Kändes, men spolning av äggledare betydligt mer ont :)
Däremot kan corona göra att vi inte får färsk återföring. Det kommer svenska direktiv i veckan. Ingen vet ännu hur corona påverkar gravida och ev avråder man från graviditet nu. Det innebär att vi kan få vänta på återföring, hur länge är det ingen som vet
Fick idag besked att det blir ägguttag nu på onsd :) det är första gången så Jag är jättenervös !
Håller tummarna! Är ju bara ett enda ägg som behövs! Är ju inte purung jag heller, utan har nyss fyllt 36...
Tror de övervakade själva befruktningen och de såg att spermierna var aktiva men ingen tog sig in i något av de 4 äggen.
www.aftonbladet.se/nyheter/a/1nbb7J/provrorsbefruktningar-pausas-pa-grund-av-coronaviruset
Nä, utan spermierna använder ett visst protein för att bryta ner äggets cellmembran för att ta sig in. Men ibland så har inte spermierna det protein som är kompatibelt med äggets ytskick vilket gör att de inte tar sig in för att kunna befrukta ägget.De kollar ju om äggen är mogna eller inte spermierna tillsätts.
8.30 i morgon ons blir det äggplock för första gången
Håll tummar!
Hej nu är jag hemma igen. Väldans ont i magen nu. Själva äggplocket kändes knappt men bedövningen de gav innan upp in i slidan gjorde så fruktansvärt ont :( :( ! De plockade ut massor av äggblåsor, va rätt häftigt att se på skärmen när de liksom sögs ut. Av alla äggblåsor de fick ut, som fanns det 13 stycken ägg i! Så det va jättebra resultat :) :) så i morgon får vi reda på om det blev något ägg som lyckades bli befruktat. Hoppas verkligen det! Om det är 1-5 befruktade ägg så bli det att återföra in ett embryo nu på fredag. Resten frys in. Blev det fler än 5 befruktade så görs återföring på måndag!
Vad har du haft gör dos och vilken medicinering? Hur fammal är du?