Inlägg från: Anonym (Zoom) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Zoom)

    Vad blir det för mat?

    Igår gjorde jag en tomatsoppa med broccoli och en halv ask bönor i, mixade den och strödde fetaost ovanpå innan jag åt den.

    Jag stekte även lite torsk (enkelpanerad) och gjorde pommes-stora stavar av potatis och stekte i ugnen med lite olja och kryddor.

    Det blev gott! 

  • Anonym (Zoom)
    PH76 skrev 2024-12-11 17:36:29 följande:

    Samma som i stort sett varje vardag, kyckling, svart ris och sallad, med en yogurtsås gjord på 0% yogurt.


    0% yoghurt eller 0% fett?

    Annars låter det lite konstigt! Skrattande

    Igår lagade jag kycklinglårfilé i ugn med kryddigt ris. Har med mig lite till lunch idag på jobbet. 
  • Anonym (Zoom)

    Igår blev det köttfärs fräst med gul lök och lite annorlunda kryddning, bla kanel, spiskummin, paprikapulver och curry. Det serverades med ris. 

  • Anonym (Zoom)

    Idag blir det restaurang som kickoff till julledigheten.

    Hoppas ni får en fin helg med mycket god mat! 

  • Anonym (Zoom)

    Igår gjorde jag torskfilé i ugn enligt det här receptet (ungefär, jag justerade lite efter de ingredienser jag hade hemma) 

    receptfavoriter.se/recept/torskfile-i-ugn.html

    Barnen tyckte det var jättegott och även jag. Så nu har vi ett nytt recept på repertoaren. Jag lovade att göra samma rätt nästa vecka. 

  • Anonym (Zoom)

    Hade några lunchgäster. Lagade en enkel broccolisoppa med räkor och krutonger som topping. Till det baguette med bönröra. 


    Efterrätt blev blåbärskaka med mascarponegrädde. 

  • Anonym (Zoom)

    Igår gjorde jag hemmagjorda hamburgare med köttfärs. Resten av köttfärsen stekte jag upp med en massa lök och kryddor som man kan servera med sötpotatis eller ris tex.

    Idag blir det nog falafel i pitabröd med turkisk yoghurt, stark ajvar relish och grönsaker. 

  • Anonym (Zoom)

    Nämen idag är det fredag hörni! Så härligt!!

    Jag har lite räkor som jag brukar laga med vitlök och chili i ugnen 10-15 minuter och tillsätter lite persilja och olivolja. Mums. De kommer serveras med ugnsrostad potatis med aioli och lite annat smått och gott. Tänker mig gratinerad chevre med hackade valnötter, manchego, champinjoner, rostade mandlar, Jamon serrano eller någon annan god skinka. 

    Ser så mycket fram emot det! 

  • Anonym (Zoom)

    Idag blir det köttgryta, långkok! 

  • Anonym (Zoom)
    Anonym (Yummie) skrev 2025-02-04 23:57:40 följande:
    Låter gott på riktigt.
    Satt och googlade recept innan maten ..het räkpasta,  kycklinggryta, choritzo gryta och kycklingpaj. Snålvattnet flödade 
    Kom sedan på att jag tagit upp en burk korv-stroganoff ur frysen. Kokade nudlar och ett par knäckemackor.
    Snacka om antiklimax .....
    Haha, sådär jag jag också ibland.

    Men idag ska jag nog göra hemmagjorda hamburgare. 
  • Anonym (Zoom)
    Anonym (Yummie) skrev 2025-02-05 22:31:12 följande:
    Skulle gärna hitta alternativ till detta. Makaroner är som varmt tjockt slem. Falukorv kan passa till bruna bönor, ugnsstekt eller i Stroganoff men thats it.
    Vägrar färdiga köttbullar, de kommer inte ens över tröskeln.
    Tar gärna förslag på god, snabb vardagsmat.
    Ledtrådar:
    Fläsk
    Bruna bönor
    Löksås, fläsk och potatis
    Färskpasta, cheme fraiche (smaksatt) och protein

    Hit me!!
    Jag gör ibland färsk tortellini med pesto och rökt lax och ruccola ovanpå. Det kan inte gå snabbare och är supergott. 
  • Anonym (Zoom)

    Idag har jag jobbat hemifrån och mitt barn var hemma sjuk. Jag lagade pasta med lövbiff till lunch med lite lök och champinjoner och matlagningsgrädde.

    Till middag blir det något jag såg på instagram. Man tar pizzadeg och formar till ovala bröd, lägger mozzarella i mitten och viker ihop, gräddar en stund. Sedan tar man en kycklingfilé som man har bankat ut och panerat och stekt (tänkte steka i ugn för hälsans skull) och lägger mitt i brödet. Garnera med en hemmagjord ranchsås och ruccola och riv lite parmesan över alltihop. Hoppas det blir lika gott som det såg ut! 

    Trevlig helg allihop!

  • Anonym (Zoom)

    Jag kanske ska vara lite töntig och göra hjärtformad mat ikväll.

    Funderar på minipizzor eller våffelhjärtan med något gott på. 

  • Anonym (Zoom)

    Jag har någon slags kycklinggryta på spisen. Tänkte ta en bit kyckling och lägga i ett pitabröd med ajvar relish och turkisk yoghurt. Det blir gött! 

  • Anonym (Zoom)

    Ikväll blir det nog det sista av en soppa jag har - tomatsoppa med linser i och så kanske lite torsk till varmrätt. Den gör jag i ugn med dill och creme fraiche och serverar potatis till. Till efterrätt tar jag en liten bit parmesan. 

  • Anonym (Zoom)

    Jobbar hemifrån idag. Tänkte göra räkor och ris till lunch med en massa grönsaker och asiatiska kryddor.

    Till middag blir det helstekt kyckling i ugn med rostad potatis. 

  • Anonym (Zoom)
    Mayjel skrev 2025-04-18 23:34:54 följande:

    Firar själv på Påskafton eftersom vi firade på Långfredagen med familjen. Känns lite ensamt men blir nog bra ändå kanske.

    Smörgås med romsås, avokado och medelkokt ägg. Janssons med ansjovis och kolja. Lammfilé med cumberlandsås och ugnsbakad sparris täckt med smält portvinsost och sherry. 

    Efterrätt blir påskbakelse med passion och tre sorters choklad, från Lisebergs-caféet Agnes. Plus ett par Baileysfudge och några särskilt utvalda påskpraliner från Hagas pralinbod. 

    Till kvällen blir det lite kycklingchips med chilidipp och kanske några kex med hjortronsylt och ost. Skölja ner detta med en iskall påskdrink gjord på citronsorbet, vaniljglass, is, mjölk och lite konjak. 

    Med tanke på ovannämnda meny så får jag nog ta en fastedag i övermorgon. Men på annandagen så kommer det bästa av allt - GUBBRÖRA Tungan ute


    Vilken härlig meny! Hoppas det blev mysigt även om du var själv på påskafton. 

    Jag lagade också lammstek igår och mini sliders, sallad, en pinsa som jag skar upp i smala bitar som tilltugg med mascarpone och rom mm, mamma gjorde en smördegsgrej med spenat och fetaost inuti, jag gjorde även ugnsbakade rotfrukter och tzatziki och skysås till. 


    Vi blev mätta!

  • Anonym (Zoom)

    Barnet ville ha helstekt kyckling ikväll, så det blir det nog.

    Jag gör nog en sallad till samt vitlöksbröd.

    Sedan ville barnet göra buljong av skrovet så det får bli kvällsunderhållningen! 

    Trevlig helg på er! 

  • Anonym (Zoom)

    Tänkte göra en linsgryta och hembakade "naanbröd" med ost idag. 

    Gå till alexandralagar på instagram, det var där jag hittade receptet. 24 februari. 

Svar på tråden Vad blir det för mat?