Dejta feminist-tjejer
Ni som testat, hur var de?
Ni som testat, hur var de?
Om du hade förstått ordets feminisms innebörd hade du inte behövt ställa frågan. Alla kvinnor som män som anser att kvinnor och män är lika mycket värda och ska ha samma möjligheter är ju feminister i ordets rätta mening. Förmodligen skulle du önska dina döttrar samma villkor i livet som män?!
Alltså inga större överraskningar om du inte är fast i en unken manssyn och förväntar dig att kvinnan ska göra allt i hemmet och inte är berättigad till sexuell njutning, rösträtt osv.
Jag antar att du inte menar exttemistfeminister utan mer vanliga.
Du får det att låta som du dejtat en hel annan djurart.
Men eftersom du frågar så får du väl räkna med att om någon har en uttalad ståndpunkt, så förväntar den sig nog att du ska matcha den hyggligt. Spelar ingen roll vilken ståndpunkt, utan just att det är något som är viktigt i hens liv.
Så om du knappt vet vad feminism är, och ser dessa personer som något kuriöst inslag i dejtingdjungel, så riskerar du ju få en rätt dålig dejt.
Då får du skriva om i din ts att du syftar på en speciell minoritet av feminister. Omöjligt att förstå annars.
Skitjobbigt, hon betalade hela notan och jag gick därifrån utan någon hållhake på henne att ta till
Allvarligt, SU tror inte att alla kvinnor med lite vett bakom pannbenet är feminister som värdesätter jämlikhet?
I min erfarenhet är dom tjejerna ofta lite mer dirty girls än andra. Ofta analsex, dirty talk, suger, sväljer osv... Har haft Extremt bra sex med tjejer som är uttalade feminister. Och utöver att dom ofta har rätt vettiga värderingar har sexet varit grymt! Är man en rimlig, vettig person så är dom inte så läskiga/hemska att ha och göra med ^^
Eller ja, det finns ju skräckexempel, men det gäller ju alla kategorier av folk...
Håller verkligen inte med. Tror ni båda att den enda skillnaden består i att kvinnor utsätts oftare för sexualbrott? Vad tänker ni om det klassiska, att kvinnor på strukturell nivå missgynnas i arbetslivet med lön, oftare förväntas ta föräldraledigheter etc? Det borde vara lika men inte ens i Sverige är det det. Alla som tycker att män och kvinnor ska ha samma möjligheter, alltså även samma lön för samma jobb är ju feminister vare sig man kallar sig det eller inte. Eller? Annars får ni nog precisera er tolkning av vad en feminist är.
Enligt Nationalencyklopedin betyder feminist "social rörelse för jämställdhet mellan kvinnor och män".
Kvinnor och män är inte jämställda idag. Kvinnor tjänar generellt cirka 85 procent av mannens lön, kvinnor är oftare sjuka, de är mycket dåligt representerade i bolagsstyrelser, deras stressnivå stiger när de kommer hem och förväntas utföra oavlönat hemarbete medan mannen vilar sig mer.
Men kvinnor är inte bara offer för det här, tycker jag. Kvinnor är med och bygger den här ordningen. De har saker att vinna på det, att slippa vissa ansvar, att slippa vissa arbetsuppgifter, att få mer närhet till sina barn med mera.
Jag anar under din fråga att du känner dig provocerad av kvinnor som tar för sig och ställer krav. Dina tankar och våra svar skulle bli klarare om du reder ut mer i detalj vad det är du känner.
Underlägsen och hårig.