Inlägg från: Anonym (zzzzzzz) |Visa alla inlägg
  • Anonym (zzzzzzz)

    Melatonin

    Anonym (Melatonin) skrev 2019-08-28 11:22:27 följande:

    Funkar bra men använder bara det som köps på apotek.


    Väldigt låg dos men 1,9mg gör att jag sover hela natten. Innan jag började med melatonin vaknade jag flera gånger per natt och hade svårt att somna. Väldigt hackig sömn som gjorde mig trött på dagarna.


    Melatoninm finns inte på svenska apotek? Vilket medel syftar du på där du anger 1.9 mg? Man kan endast få Circadin på recept eller licensierat Melatonin som inte ingår i högkostnadsskyddet
  • Anonym (zzzzzzz)
    Anonym (M) skrev 2019-08-28 12:15:11 följande:
    Melatonin ingår i högkostnadsskyddet. Är alltid det jag får utskrivet, aldrig Circadin. Det var vanligare att man fick för några år sedan. Iallafall i den delen av Sverige där jag bor :)
    Det visste jag inte. Hur mycket kostar det? Sist jag undersökte det låg priset på ca 700 kr för en paket för att det låg utanför detta.
Svar på tråden Melatonin