Anonym (Zzz) skrev 2019-07-11 11:12:09 följande:
Med att ta fajten menar jag att vara tydlig med vilka rutiner som gäller och inte ge upp för att barnet protesterar, om man vet att hen både är mätt och trött och behöver sova. De flesta barn i tvåårsåldern vaknar vid 5-6, sover middag någon gång mellan 12-14, somnar för natten vid 19 om de haft en stimulerande dag. Att inte vara tydlig med att det är sovdags och försöka få barnet att somna i famnen och inte i sängen tror jag inte på, då känner ju barnet att skrik och bråk belönas med mammamys och att få fortsätta vara uppe. Däremot tror jag absolut att små barn behöver fysisk närhet för att somna, vi ligger alltid bredvid barnet i sängen så att hen slappnar av. Rutinen är: mätt och ren unge, en saga, släcka lampan, förälder kvar i sängen. Barnet somnar på fem minuter efter släckt lampa och sovstund är förknippat med närhet och trygghet. Trots detta protesterar 7-åringen ändå fortfarande när man säger att det är läggdags, det hör ju till barndomen att inte vilja missa någonting, men när man väl är i sängen så är det rätt mysigt ändå... men, självklart måste man lyssna på barnet, ibland beror ju oviljan att somna på att hen är extra hungrig, då är det självklart bättre att avbryta och ge lite gröt och sedan lägga sig igen. Men att belöna barnets protesterande och testande av gränser med att ge efter, tror jag inte alls på.
Jag ser det inte alls som att belöna utan jag ser det som att undvika konflikter som man ändå inte kan vinna. Det kommer i perioder och sen försvinner det igen, trots rutiner.
Om du ligger brevid ditt barn och det fortfarande aktivt ligger där och försöker hålla sig vaken efter 1.5 h
Försöker lämna sängen och leka tittut under täcket och klättra upp för väggen leka med sina fötter, kittlar en, slickar på en, leker med ens hår etc etc
Lämnar man rummet så lämnar hen omedelbart sängen, det enda som händer om man gång efter gång går tillbaka är att man skapat en leksituation
Så jo då avledar jag och ?lurar? den veckan problemet finns och sen är vi tillbaka på banan igen.
Om du har barn som somnar lätt så är det ju toppen för dig men alla barn funkar inte så