• Brumma

    Min killes relation med barnens mamma

    Men varför skall de skriva kontrakt? Känns ju bara som en sak han gör bara för att slippa ta tag i det.

    Han mailar, skickar sms där han meddelar att hon gör adressändring NU. Han får väl hjälpa henne få tummen ur vid hämtning/lämning av barn om inte annat.. Att hon står skriven där är ett brott..

    Sedan meddela att sakerna hämtas "senast på lördag" annars forslas de bort.

    Är det möbler som är lvar eller "saker"? Saker kan läggas i lådor och ställas undan...

    Har du sagt till honom att det är ok att de umgås? Tänker att eftersom du är på honom om adressändring mm kan han uppfatta det som att du ogillar exet?

  • Brumma

    Är hon utköpt ur huset? Kan ju vara en sådan sak oxå... att din kille inte haft råd att köpa ut henne?

  • Brumma
    Mikaela78 skrev 2019-05-07 12:46:30 följande:

    Enligt honom är det hon som ville ha ett avtal, hon menar på att om hon adressändrar och har kvar saker (är ej möbler, mer saker som går att lägga i lådor) så kanske han inte vill ge henne sakerna sen. Han köpte ut henne ur huset för över ett halvår sen så är bara han som äger det nu. Jag har varit tydlig med att jag är OK med att dom umgås.

    Tagit upp detta med min kille igen och förklarat så gott det går och plötsligt när jag kommer dit en dag så är alla hennes saker i flyttkartonger på vinden, jippi ett steg i rätt riktning!!

    Han har även varit på henne om att skriva på avtalet och får som svar ?jag gör det imorgon och skickar till dig? men inget avtal har kommit trots 4 dagars påminnelse med samma svar från henne. Nu verkar det mer som att hon inte riktigt vill ?klippa banden? och ta tag i adressändringen. ?Skönt? det, att han iaf fått tummen ur nu gäller det bara att hon får det också.


    Bra att han samlat ihop hennes saker.

    Gällande folkbokföringen så kan han sjäöv annäla att hon är felaktigt folkbokförd på hans adress. Då kommer skatteverket kontakta henne och se till att hon skrivs på rätt adress.

    Han kan ju förvarna om det innan - typ "antingen ändrar du folkbokföring nu, eller så behöver jag meddela skatteverket"...

    www.boupplysningen.se/bo/folkbokforing
Svar på tråden Min killes relation med barnens mamma