• fjanten

    Föräldradagar/semester barn på förskola

    Varken vid semester eller FL för storasyskonet får barnet vara på förskola, men vid sjukskrivning går det bra. Angående vad du kan bli sjukskriven för måste du nog ta med läkare och försäkringskassa!

  • fjanten
    Bfapril2016 skrev 2019-03-26 10:05:30 följande:

    Tack för svar! Har nu mejlat förskolechefen (icke anonymt då) och förklarat läget samt bokat telefontid på vårdcentralen så de ska ringa upp mig för att höra kring sjukskrivning.

    Om förskolechefen svarar att jag inte kan ta föräldradagar och ha sonen på förskola så får jag helt enkelt strida med vården/försäkringskassan för att bli sjukskriven. Att gå hem från jobbet för att man mår såhär och ändå få ta hand om en treåring är definitivt inte ett alternativ i vilket fall.


    Alltså, oavsett vad förskolan säger så får du inte ta föräldraledigt för ett barn som är på förskolan - för försäkringskassan. Det är fusk och du kan bli återbetalningsskyldig vid en granskning.
Svar på tråden Föräldradagar/semester barn på förskola