• Ess

    Ansvarstagande

    Det hade varit en dealbreaker för mig om han på allvar menat att jag skulle ta hand om hans son varje morgon. Ok att rycka in om han var sjuk någon dag och inte kunde skjutsa till skolan, men detta hade jag aldrig ställt upp på.
    Vad är det egentligen för fel på de föräldrar som tvunget ska utöka umgänget, men sen på fullt allvar tror att tredjeperson ska ha hand om logistiken och dessutom va den person som hela umgänget står och faller med?

  • Ess
    Anonym (Nja) skrev 2019-02-17 21:42:30 följande:

    Sen måste jag bara få säga att det gör ont i mammahjärtat när du skriver att han har det struligt där han bor nu och därför ev ska flytta till er heltid där han inte ens är välkommen av dig. Tänk på hur du själv skulle känna som barn om du inte var välkommen till din egen förälder pga pappas eller mammas partner. Hoppas allt löser sig till det bästa och snälla visa aldrig, aldrig för barnet hur du känner innerst inne.


    Gör det inte mer ont i ditt stackars mammahjärta att pappan försöker tvinga sonen på sin sambo, och att han inte själv ens tar det minsta ansvar?
  • Ess
    Anonym (Nja) skrev 2019-02-19 15:44:20 följande:

    Nej verkligen inte! Har man valt att bo med någon som har barn hjälps man åt som en familj anser jag men jag har inte sagt att hon ska ta fullt ansvar för detta barnet, tvärtom om du bemödar dig att läsa vad jag skrivit! Men du ville nog bara trycka till mitt ?stackars mammahjärta? med denna kommentaren.

    Självklart ligger ansvaret hos pappan och han skulle inte ha påtvingat detta, sånt här kommer med tiden när man själv kanske vill och har lust eller att man diskuterar fram det. Han har ingen rätt att ställa ultimatum.


    Du klankar ner på att han inte är välkommen av ts. För det första har hon inte skrivit att han inte är välkommen, utan att hon klarar sig bra utan honom.

    Det gäller ganska många med en partner som har barn sen innan, att man har fått barnet på köpet och inte saknat det om man aldrig sett det igen.

    Resten har du rätt i att ansvaret ligger på pappan att ordna med allt så att boendet ens blir möjligt. Det är han och inte ts som skaffat barnet och därmed så ligger alla uppoffringar på honom.
Svar på tråden Ansvarstagande