Inlägg från: la anonyma |Visa alla inlägg
  • la anonyma

    Matvaror i kallskafferi?

    I min nya lägenhet har jag ett sånt skafferi där det är en ventil och blir ganska svalt (heter det kallskafferi?). Vet inte exakta temperaturen än men satte in en termometer nu så om några timmar kan jag nog säga en ganska korrekt temperatur. Jag har aldrig haft ett sådant skafferi tidigare så vad jag funderar på nu är om det finns några specifika matvaror som mår extra bra av att vara i ett sådant skafferi? Och finns det något jag inte bör lägga där?


    Har egentligen ett annat skåp som skafferi och kallskafferiet tycker jag funkar bättre att förvara typ köksapparater i (pga hur hyllorna sitter) så jag vill helst inte flytta över alla matvaror, men vissa grejer kan jag ju flytta över om det innebär att de håller längre. Eller så får jag tänka om helt, om det är så att allt trivs bättre där. 


    Tack på förhand!

  • Svar på tråden Matvaror i kallskafferi?
  • la anonyma
    Kjell2 skrev 2019-01-29 13:54:01 följande:

    Nästan allt mår bättre  av kallskafferi. Ett undantag är färskt bröd. Olivolja, honung och sirap kan blir trögflytande.


    Hmm, då kanske jag borde flytta över allt. Tycker bara att kallskafferiet är så dumt inrett med hyllor så därför gillar jag det andra köksskåpet bättre för ändamålet. Tack för svaret!
  • la anonyma
    OlgaElvira skrev 2019-01-29 13:58:36 följande:

    Den typen av skafferi är vanliga i äldre hus, om det gjorts rätt så ligger skåpet med en yttervägg mot norr. Det som man förvarade där var sådant vi idag förvarar i svalen, alltså 8-14 grader. Problemen med dessa skåp är att det är svårt att reglera temperaturen då det beror på yttertemperaturen.


    Yes, det stämmer att det är mot en norrvägg! Kollade temperaturen nu och på den hyllan där ventilen sitter är det bara 7 grader, men nu är det ju också väldigt kallt ute. Är inte van vid det där med sval heller utan jag är bara van vid att dela upp mellan rumstemperatur och kyl. Men ändå bra att veta att det är typ samma! :) Tack för svar!
  • la anonyma
    Aniiee skrev 2019-01-29 16:01:21 följande:

    Jag bir avis. De byggde bort mitt när de stambytte.

    Allt som går i ett skafferi utom färskt bröd och nutella kan stå i det, i princip. Nutellan för att det blir stenhårt.... Även saker som många har i kylen står hellre i svalskafferi, som bananer, tomater, kaffe, avokado, lök och rotfrukter. Sen beror det så klart på också vad det blir för temperatur därinne, som så klart beror på utetemperaturen.


    Låter som att jag kan ha det mesta där då (bröd blir ändå liggande på bänken eller slängt i frysen), får nog helt enkelt ta en dag och organisera om och se om jag lyckas få till en bra ordning i skafferiet trots den enligt mig konstiga hyllplaneringen, haha. Tack för svaret! 
  • la anonyma

    Tack för alla svar! Visst borde man även kunna använda det för snabbare nedkylning innan man lägger in lagad mat i kyl eller frys?? Om maten kanske inte är rykande het men fortfarande för varm för att ställa in i kylen, kan man då ställa in den i kallskafferiet och ha dörren på glänt bara så att det inte värms upp allt för mycket där inne?

Svar på tråden Matvaror i kallskafferi?