Inlägg från: Kotten13 |Visa alla inlägg
  • Kotten13

    Börja jobba igen efter f-ledighet. Ångest!

    Känner så väl igen mig.

    Både att börja jobba efter ett år hemma, men även byta jobb.

    Allt känns så läskigt på något vis. Kan ju mitt jobb bra, men med nya arbetskamrater, rutiner och chef så är det mycket nytt ändå.

    Har sådan ångest. Kommer missa så mycket tid med mini. Känns lagom kul. Försöker skjuta framför mig att det snart är måndag ????

  • Kotten13

    Jossan, vi sitter i precis samma båt.

    Jobbar också på förskola och detta är sista föräldraledigheten för mig. Har ett äldre barn också. Första gången på flera år som jag ska jobba heltid också.

    Att vara med andras barn hela dagarna och sedan får mina egna barn den trötta och slutkörda mamma. Känns inte så roligt just nu. Får försöka hitta på roliga saker de dagarna jag slutar tidigt.

    Superglad att pappan vill och kan vara hemma på heltid med barnen, men samtidigt en saknad i mig att inte få hämta och lämna den stora på förskolan denna terminen.

Svar på tråden Börja jobba igen efter f-ledighet. Ångest!