Inlägg från: Anonym (Biobonus) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Biobonus)

    Ta bort något barnet vill ha?

    Tja, helt orelaterat är det ju inte. Vid middagen tramsade och förstörde hon middsgsron för övriga, därför kan du inte lita på att hon inte gör samma sak nu när ni ska ha kvällsfika tillsammans = hon missar det här tillfället att få kvällschoklad. Imorgon får hon en ny chans att visa att hon kan uppföra dig vid matbordet (kan ju vara värt stt servera choklad en kväll till för att det ska bli en lärdom).

    Detta förutsätter att du vid middagen informerat henne om konsekvensen: sluta tramset nu, annars blir det ingen kvällschoklad för dig.

  • Anonym (Biobonus)
    Anonym (Utmattad) skrev 2018-10-29 18:52:42 följande:

    Förstår hur du menar! Jag missade ju att varna innan utan nu blev det mer att det blir ingen choklad idag när du beter dig såhär illa. Och sen kände jag att varför ska alla straffas för hon inte lyssnar så då sa jag att de andra kommer få ändå. Och hon förstår ju eftersom hon är 5 år, och vet varför.

    Känner väl att eftersom jag missade att varna först kanske det förlorar effekt. Samtidigt märker jag att det stör henne jätte mycket och det är skönt att äntligen få reaktion på något man sagt eftersom hon annars skiter i allt. Och har stått på mig stenhårt nu. Känns ju dumt att plötsligt ångra mig. Eller flyttar jag allt till imorgon så ingen får. Hon har ju blivit irriterad nu också och tjatat och kastat kuddar b.la. så hon beter sig ju fortfarande lite illa..


    Jag förstår din önskan att utnyttja tillfället till att lära henne kopplingen mellan uppförande och belöningar, eller uteblivna sådana, nu när det är något som verkar viktigt för henne. Tror du att hon verkligen kommer att förstå kopplingen så förklara att eftersom hon tramsade, spillde med flit och var retsam så blev du på så dåligt humör att du inte har lust längre att göra något trevligt för henne. Hon får göra något annat medan syskonen dricker choklad. Men då får du vara beredd på gråt och tandagnisslan från henne samt tvivel och dåligt samvete för dig... Och installera mer belysning! I vardagsrummet ska man inte behöva vara mörkrädd ; )
Svar på tråden Ta bort något barnet vill ha?