• Jag är bara jag

    Ni som tar/har tagit Prednisolon (kortison) under graviditet

    Åt det under 6 embryodonationer vilket är vanligt. Blev gravid, men fick 2 m.f. Eftersom jag fått 2 m.f med egna ägg också förstod jag att mer var fel än bara ev. äggkvalitet! Läkarna gick på min linje och dubblade dosen Prednisolon till nästa insättning. Och då blev jag inte bara gravid utan jag fick barn också. Vi hade sen ett enda embryo kvar i frysen som dessutom var syskon med dom jag fått m.f med så tron på barn fanns inte alls. Men jag fick ett barn till nu i sommar! Solig  Sambandet med Predisolon blev alltså ännu tydligare.

  • Jag är bara jag
    Detblåserpåvästkusten skrev 2018-10-07 20:00:07 följande:
    Så härligt! Grattis! Hur länge åt du det under graviditeten?
    Från kanske 2 veckor före insättning till minst v.17, med extremt långsam nedtrappning. Kliniken tyckte jag kunde sluta redan v.8, men det vågade jag inte så jag fortsatte.
  • Jag är bara jag
    Detblåserpåvästkusten skrev 2018-10-08 05:38:55 följande:
    Jag förstår hur du tänker ... det fanns ingen risk att det skulle märkas på något sätt att du fortsatte ta det? T.ex. i något test?
    Märkas? Jag talade om det för både mvc och spec.mvc och ingen av dom kunde hindra mig från att ta dom. Man tar inga tester för att kolla sånt.
  • Jag är bara jag
    Detblåserpåvästkusten skrev 2018-10-09 19:23:50 följande:
    Jag kanske oroar mig i onödan. Tänker att man kanske får onda ögat när man ägnar sig åt medicinering som svenska sjukvården inte förstår sig på. Jag vill helst undvika allt vad diskussioner heter med folk som inte förstår sig på nyttan med Prednisolon under graviditet.
    Jod, det får man räkna med, men det är bara att ta. Jag som dessutom gjort ED och passerat 45 är inte populär inom vården!
Svar på tråden Ni som tar/har tagit Prednisolon (kortison) under graviditet