Underhålls bidrag
Hej fråga.jag vet om barnet bor hos den ena föräldren mest så är man skyldig till underhåll. Men jag tycker det är lite konstigt att dom inte räknar åt bägge hållen?? Jag är ensam med 3 barn medans pappan då är gift å har 2 inkomster känns lite orättvist attt jag då som känar 10tusen kr mindre än mitt ex ska betala underhåll till våran son . Om det hade varit tvärtom jag hade känat bättre än han å har nån jag bor i hop med då man får 2 inkomster så hade jag inte brytt mig om ett underhåll på 1200 kr. Jag hade känt lite så att det kvittar. Frågan är bara varför räknas det inte åt bägge hållen????
Pappan har inte två inkomster, han har sin egen inkomst, hans fru sin inkomst och de disponerar sina egna inkomster. Pappan har ingen tillgång till hans frus pengar.
Det är endast när inkomsterna hos pappan blir så låga att t.ex inte pappan kan försörja sig själv och sina barn, som frun har försörjningskyldighet (när du har bidragit med din del), då är det pappans försörjningsskyldighet hon täcker upp. Men det är endast när han har så låg inkomst och din möjlighet att försörja inte heller räcker till.