Inlägg från: agnianits |Visa alla inlägg
  • agnianits

    Gravid med Letrozol

    Hej,

    Jag har har varit inne i en annan tråd för oss letrozolanvändare:)

    Jag har gjort ett enda vul och jag har tagit min andra omgång med letrozol för ett tag sedan. Enligt min läkare är risken för att släppa fler ägg betydligt lägre än med till exempel pergotime. Han sa därför till oss att vi inte behövde göra vul. Jag har hela tiden haft normal ägglossning men det tar sig inte. Har haft två missfall men nu är det nio månader sedan.

  • agnianits
    lilagrodautanben skrev 2019-07-18 17:58:30 följande:

    Risky business! Själv släppte jag fyra en gång och fick liggförbud. Skulle inte våga köra helhjärtat utan vul när jag äger letro, denna månad uteblev vul då kliniken stängt och då va vi försiktiga. Verkar dock som om det kanske tagit sig ändå och jag hoppas att max två ägg släppt..


    Ja nu blev man ju lite nervig faktiskt. Men vi kände att vi får lita på vår läkare och köra på helt enkelt. Hittills har det ju inte tagit sig. Vi skulle ge det försök över sommaren med letro innan vi gick vidare med ytterligare undersökning av min livmoder för att sen ta oss vidare... men det är segt det här.

    Åh tänk om det tagit sig:) när har du bim?
Svar på tråden Gravid med Letrozol