Inlägg från: Kasperina |Visa alla inlägg
  • Kasperina

    Det är ”bara” att sätta gränser!

    Man säger ifrån. Varje gång. Det kommer förmodligen inte att hjälpa särskilt mycket, MEN det lär barnet att det är fel att svära. Mer än så kan du inte göra.

    Fast det beror ju lite på hur allvarligt man tycker det är att svära.
    Jag kan jämföra med att säga elaka saker till en familjemedlem. Det tycker jag är värre än att svära, men det är ju MIN åsikt
    Om ett par tillsägelser inte hjälper där blir det bestraffning, och det behöver vara något som är kännbart. Jag tror på att det är viktigt att berätta om man ändrar konsekvensen, tex: Nu har du gjort detta så många gånger trots att jag sagt ifrån, och för att du ska förstå att jag verkligen menar att detta inte är OK så kommer jag att dra ner på din padd-tid med fem minuter för varje gång du gör detta från och med nu.
    Till exempel.

Svar på tråden Det är ”bara” att sätta gränser!